Првото 8K видео од вселената

НАСА и ЕСА на Меѓународната вселенска станица снимаат видеa во 8K резолуција.

На астронаутите од Меѓународната вселенска станица минатата година им пристигна Helium 8K камера со која го бележат секојдневниот живот во вселената. Камерата овозможува снимање во резолуција до 8192 x 4320 пиксели.

Првото 8K видео од Станицата кое НАСА го објави прикажува спроведување експерименти како секвенционирање ДНК и РНК, истражување генетски специфичности на билки одгледани во услови на микрогравитација, спроведување разни тестови на ултраниски температури во лабораторија, анализа на крвта и плунката на астронаутите и многу други работи.

Првото 8K видео во вселената го сними астронаутот Рики Арнолд, кој минатата година мина 6 месеци во вселената.

реклама

Глетка од која застанува здивот: Диви коњи трчаат на Пелистер

Read more

СЗО препорача да се носи маска, но потребно е да биде трислојна за да ве штити од COVID-19

Read more

Како твитерџиите реагираат на 80-часовниот полициски час?

Read more

Четиригодишно дете почина по пад од трактор

Read more

Наука

Колку смисла имаат тестовите на антитела на коронавирус?

Read more

Научниците открија: Овде воздухот е најчист во светот

Read more

Русите сакаат да делат превоз во вселената со Американците

Read more

Пред НАСА: Кина во јули ќе го лансира првиот ровер на Марс

Read more

Гик

Маск: Време е Amazon да се разбие

Читај повеќе
  • play_arrow

Погледнете го трејлерот за видеоиграта Project Cars 3

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да го избришете профилот на Zoom?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Hublot произведе паметен часовник кој чини 5.800 долари

Читај повеќе
  • play_arrow

Гејмерски рекорди кои најверојатно никогаш нема да бидат срушени

Читај повеќе

Колку смисла имаат тестовите на антитела на коронавирус?

Читај повеќе

Сепак следат сѐ што правиме онлајн - Google пред тужба за нарушување на приватноста

Читај повеќе

Научниците открија: Овде воздухот е најчист во светот

Читај повеќе
  • filter

HP го претстави новиот лаптоп Omen 15 наменет за гејмери

Читај повеќе