ПСЖ договара откуп на Икарди во јануари – трансфер тежок 125 милиони евра

Аргентинскиот напаѓач Мауро Икарди (26) одлично игра на позајмица во ПСЖ, па францускиот првак одлучи да го откупи неговиот договор од Интер, пишуваат бројни италијански и француски медиуми, меѓу кои и угледниот весник Gazzetta dello Sport.

Наводно почнати се преговорите меѓу спортскиот директорр на ПСЖ леонардо и сопругата и менаџерка на Аргентинецот, Ванда Нара, околу тоа неговата позајмица уште во јануари да се претвори во трансфер.

Во договорот за позајмица, ПСЖ има право да го откупи Икарди со отштета од 65 милиони евра додека играчот е во Париз, а и самиот претседател на клубот Насер ал Келаифи инсистира Аргентинецот да остане.

На Икарди наводно му се нуди петгодишен договор, финансиски далеку подобар од оној што го има со позајмицата што му носи заработка од 9 милиони евра годишно.

Со трајно префрлање во ПСЖ би добивал 12 милиони евра годишно, што со бонуси би можело да стигне до двојно поголема сума од онаа што го чека ако се врати во Интер (7,5 милиони евра).

Тоа значи дека Французите би му платиле отштета и плата на Икарди од 125 милиони евра.

Сезонава тој одигра 20 натпревари за ПСЖ на кои постигна девет голови и запиша една асистенција.

реклама

Фотошоп магија: Холивудските ѕвезди позираат со нивните најпознати ликови

Read more

Потресна снимка од Бејрут: Невеста позира во венчаница во момент на експлозијата

Read more

Пет грешки во сексот поради кои изгледате како почетник

Read more

Хороскопски знаци кои најлесно ги освојуваат женските срца

Read more

Фудбал

Вечер и утре продолжува Лигата на шампионите

Read more

Премиер лигата се враќа на три измени

Read more

„Ибра од Македонија“ ќе му даде нов живот на Јувентус

Read more

Бартомеу инсистира дека Меси ќе се пензионира во Барса

Read more

Спорт

Вечер и утре продолжува Лигата на шампионите

Читај повеќе

Познати групите и календарот за турнирот во Струга

Читај повеќе
  • play_arrow

Ни Дончиќ не го спаси Далас од Клиперс

Читај повеќе

Премиер лигата се враќа на три измени

Читај повеќе
  • play_arrow

„Ибра од Македонија“ ќе му даде нов живот на Јувентус

Читај повеќе

Бартомеу инсистира дека Меси ќе се пензионира во Барса

Читај повеќе

Алексис раскина со Манчестер и потпиша договор со Интер

Читај повеќе
  • play_arrow

Барселона донесе бразилски вундеркинд со 300 милиони откупна клаузула

Читај повеќе
  • play_arrow

Интер, Манчестер, Копенхаген и Шахтар обезбедија четврфинале во ЛЕ

Читај повеќе