Пукањето во геј клубот нема да ја спречи борбата за еднакви права, рече норвешкиот премиер

Смртоносното дивеење на вооружен маж во геј клуб и друга локација во центарот на Осло во саботата нема да ја прекине борбата за правата на сите поединци за слободен и безбеден живот, изјави норвешкиот премиер Јонас Гар Стоере.

Полицијата денеска по вторпат по апсењето го испрашуваше осомничениот, 42-годишен норвешки државјанин со иранско потекло.

Човекот, опишан од полицијата како радикализиран исламист со историја на ментална болест, е обвинет дека убил двајца и повредил 21 лице во раните утрински часови во саботата, кога Осло требаше да одржи Парада на гордоста. Говорејќи на комеморацијата во катедралата во Осло, Стоере рече дека нападот можеби го спречи одржувањето на официјална парада на гордоста, но не ја прекина борбата „против дискриминацијата, предрасудите и омразата“.

Премиерот, облечен во црно, зборуваше за илјадниците луѓе кои во саботата спонтано протестираа на улиците на Осло, веејќи знамиња во боја на виножито и положувајќи цвеќе на местото на злосторството во спомен на жртвите.

„Во текот на денот, градот беше полн со луѓе кои сакаа да зборуваат за тагата и гневот, но и за поддршка и солидарност и волја да продолжат да се борат за правото на секој поединец да живее слободен, безбеден живот“, рече тој.

„Овие злосторства нè потсетуваат на тоа. Оваа борба не е завршена. Не е ослободена од опасност. Но, ќе победиме заедно“, им порачаа тој на присутните, меѓу кои беа и принцезата Мете-Марит и министри. Катедралата беше украсена со знамиња во боја на виножито.

Адвокатот на осомничениот, Џон Кристијан Елден, не беше веднаш достапен за коментар за Reuters. Елден за TV2 изјави дека е премногу рано да се донесуваат заклучоци за мотивите или причините за нападот. Осомничениот се товари за убиство, обид за убиство и тероризам. Тој ќе биде подложен на проценка за неговата пресметливост во наредните денови, соопшти полицијата.

Сослушувањата беа кратки, изјави неговиот адвокат. „Тој не сакаше да се снима сослушувањето, ниту видео, ниту аудио, бидејќи мислеше дека полицијата ќе манипулира“, изјави Елден за TV2.

Тагови
реклама

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Финансиски хороскоп од 15 до 21 јули

Read more

Трик како да постигнете совршен вкус на варената пченка

Read more

Свет

Германската војска за прв пат го употреби моќниот HIMARS

Read more

Орбан: Планот на Трамп за мир во Украина е добро разработен

Read more

Ене го на покривот – нова снимка од атентатот на Трамп: Очевидци покажуваат со прст кон напаѓачот и викаат кон полицијата

Read more

Откриено што правел атентаторот на Трамп пред нападот

Read more
 

Вести

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Читај повеќе

Земјотрес во Скопје

Читај повеќе

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Читај повеќе

Говорот на бугарскиот генерал Терпешев на Второто заседание на АСНОМ

Читај повеќе

Кинезите ги повлекуваат маиците со историската фотографија на Трамп

Читај повеќе

Вулин: Големите сили ја фалат Македонија кога ги повредува Србите, но кога шумите ќе почнат да горат Србија е прва на помош

Читај повеќе

Мемеди: Родителите на бебето и медицинската сестра се смирија и си подадоа рака, случајот е затворен

Читај повеќе

Германската војска за прв пат го употреби моќниот HIMARS

Читај повеќе

Доларот зајакна, Трамп ги тресе азиските берзи

Читај повеќе