НБА 2021/22

Пуштете го Кајри да игра - навивачите на Бруклин се судрија со полицијата

Протестирајќи против рестрикциите за невакцинираните воведени од градот Њујорк, навивачи на Бруклин Нетс се судрија со полицијата пред почетокот на вчерашниот натпревар со Шарлот Хорнетс.

Околу 15 часот по локално време навивачите ги нападнале влезовите на „Барклејс Сентр“ арената извикувајќи „Let Kyrie play“ (пуштете го Кајри да игра) поради тоа што нивната главна ѕвезда Кајри Ирвинг не може да игра на домашните натпревари бидејќи не е вакциниран. На Ирвинг, како и на сите невакцинирани граѓани, му е забранет влезот во арената и во сите затворени јавни простори во Њујорк.

Полицијата и обезбедувањето реагирале навреме недозволувајќи им на навивачите да се пробијат до трибините. Нема пријавени повредени навивачи и полицајци, ниту пак приведени лица.

URL

И покрај инцидентите, натпреварот почна навреме, а Бруклин без Ирвинг загуби со 95:111 од Шарлот. Ирвинг нема настап сезонава за својот тим, иако надвор од Њујорк смее да игра, но Бруклин одлучи да го суспендира поради одбивање да се вакцинира.

Тој е засега најпознатиот кошаркар кој јавно се произнесе против вакцинирањето, иако не рече дека смета дека вакцините не се добри, туку едноставно дека секој треба да има право на свој избор без да му се наметнува нешто. Неиграњето ќе му донесе и огромни финансиски загуби.

Иронично, правилото за влез во затворен простор во Њујорк не важи за гостинските кошаркари.

Во претсезоната Бруклин важеше за еден од претендентите за највисок пласман, но неиграњето на Ирвинг тоа драстично го промени.

„Да се седи овде и да се гледа како нашиот свет се дели на вакцинирани и невакцинирани е едноставно тажно. Создава голема поделба и многу конфузија. Ова што се случува не е нормално... Никој не смее да биде форсиран да прави било што со своето тело“, напиша Ирвинг во една негова објава на Instagram.

реклама

Марихуана или алкохол: Што е поштетно?

Read more

Еврото какво што го знаеме наскоро заминува во историјата

Read more

Првата капсула за евтаназија одобрена во Швајцарија

Read more

Солзи и 8 часа сведочење: Жртва на Епстин зборуваше за „оргиите“ во авионот „Лолита експрес“

Read more

Кошарка

Јокиќ сo нов трипл-дабл го надмина легендарниот Лери Брд

Read more

Мичел донесе победа за Јута среде Кливленд, десеткуваниот Шарлот славеше во Атланта

Read more

Нов пораз на лидерот Голден Стејт, ги изненади Сан Антонио

Read more

Клиперс подобри од Лејкерс во дербито, Голден Стејт го разби Феникс

Read more
 

Спорт

Ѓоковиќ ќе учествува на АТП купот во Сиднеј

Читај повеќе

Марота за маестралниот трансфер на Џеко: Го купивме за ништо

Читај повеќе
  • play_arrow

Колосот Атила ќе ја засили одбраната на Челси

Читај повеќе

Левандовски: Сакав Меси да биде искрен, а не празни зборови

Читај повеќе

Ибра: Чалха ја искористи трагичната ситуација во Интер

Читај повеќе
  • play_arrow

Јокиќ сo нов трипл-дабл го надмина легендарниот Лери Брд

Читај повеќе

Последно коло од групната фаза во Лигата на шампиони

Читај повеќе

Конор Мекгрегор: Присилувањето на вакцинација е воено злосторство

Читај повеќе
  • play_arrow

Алегри „одлепи“ и се дереше по Мората: Заќути!

Читај повеќе