Путин ја именува новата Влада на Русија

Москва, 18 мај 2018 (МИА) - Рускиот претседтел Владимир Путин денеска потпиша Декрет со кој ја именува новата Влада на премиерот Дмитриј Медведев.

Со псоебни декрети Путин го одобри и именувањето на 10-мината заменици-премиери и 20-те министри во владиниот Кабинет.

Претходно денеска, Медведев на Путин му ја достави листата на кандидати за министери во неговата Влада

Во новата Влада на своите досегашни функции остануваат министрите за надворешни работи Сергеј Лавров, за одбрана Сергеј Шојгу и за внатрешни работи Владимир Колокољцев.

Своите министерски финкции во ноиот Кабинет ги задржуваат и првите луѓе на ресорите правда - Александар Коновалов, енергетика - Александар Новак, економија - Максим Орешкин и спорт  - Павел Колобков.

Нов министер за развој на Далечниот Исток е Алекандер Козлов, актуелен гувернер на провинцијата Амур, за вонредна состојба Евгениј Зиничев, а за земјоделство Дмитриј Патрушев.

реклама

Глетка од која застанува здивот: Диви коњи трчаат на Пелистер

Read more

СЗО препорача да се носи маска, но потребно е да биде трислојна за да ве штити од COVID-19

Read more

Како твитерџиите реагираат на 80-часовниот полициски час?

Read more

Четиригодишно дете почина по пад од трактор

Read more

Свет

Брегзит во ќорсокак – дали преговорите ќе пропаднат?

Read more

Зафатот со гушење при апсење ќе биде укинат во Минеаполис

Read more

Трамп: Коронавирусот е многу лош подарок од Кина

Read more

Демонстранти запалија полицаец во Мексико

Read more

Вести

Чулев: На земјава ѝ се потребни избори, но здравјето на граѓаните е приоритет

Читај повеќе

125 нови заразени со коронавирус, 46 се од Скопје

Читај повеќе

Филипче: Објавувањето број на новозаразени не смее да биде трка на ексклузивитет

Читај повеќе

Еден новозаболен и еден починат од COVID-19 во Прилеп

Читај повеќе

Маж приведен во Скопје за навреда на полицајци

Читај повеќе

МЗ: Филипче не прикривал 20 случаи на заболени од COVID-19

Читај повеќе

Четиригодишно дете почина по пад од трактор

Читај повеќе

Маж од кавадаречко приведен за недозволено поседување оружје

Читај повеќе

Брегзит во ќорсокак – дали преговорите ќе пропаднат?

Читај повеќе