Путин ја одобри новата доктрина за употреба на нуклеарното оружје

Рускиот претседател Владимир Путин ја одобри новата државна доктрина за употреба на нуклеарно оружје во која, меѓудругото, се вели дека Русија ќе биде подготвена да искористи нуклеарно оружје или други воени средства за масовно уништување доколку се употреби слично оружје против неа или нејзините сојузници.

Тоа се предвидува, исто така,  и доколку земјата се соочи со не-нуклеарна агресија, што претставува закана за државата или удар за одбранбените нуклеарни способности на Русија, пишува Тасс.

Путин вчера го потпиша декретот со кој се одобрува спроведување на новата државна доктрина за употреба на воените нуклеарни способности на Русија.

Во документот се наведува дека рускиот претседател може, доколку е потребно, да го извести воениот и политичкиот врв на други земји или меѓународните организации за подготвеноста за употреба на нуклеарно оружје, за одлуката за употреба на истото оружје, како и фактот дека веќе се користи нуклеарно оружје.

„Државната политика за употреба на нуклеарно оружје е одбранбена, со цел да ги задржи будни нуклеарните потенцијали на ниво што ќе обезбеди нуклеарно одвраќање и ќе го гарантира државниот суверенитет и територијалниот интегритет на Русија“, се наведува во декретот.

реклама

Не може да ги надмудрите луѓето родени во овие 3 хороскопски знаци

Read more

Се самоуби внукот на Елвис Присли, Бенџамин Кео

Read more

Казна затвор 19 години за Ангела Ѓорѓиевска за убиството на Пино

Read more

Гејтс: Лекот и вакцините треба да бидат достапни за сите, не само за богатите

Read more

Свет

СЗО: Кризата со коронавирусот може да се продлабочи

Read more

Градоначалникот на Сеул кој се самоуби бил обвинет за сексуална злоупотреба

Read more

Гејтс: Лекот и вакцините треба да бидат достапни за сите, не само за богатите

Read more

Град во Шпанија ставен под карантин поради ширењето на коронавирусот

Read more

Вести

МЗ: Денеска 6 лица даруваа крвна плазма, досега се обезбедени 52 единици за третман на пациенти

Читај повеќе

СЗО: Кризата со коронавирусот може да се продлабочи

Читај повеќе

До 15 часот гласале 340 лица со COVID-19 и во самоизолација

Читај повеќе

Двајца мигранти држеле во заложништво други 19 мигранти во Ваксинце

Читај повеќе

Косово воведе задолжителен тест за COVID-19 за граѓаните на Северна Македонија, БиХ и Црна Гора

Читај повеќе

Чаир со над 300 активни случаи на заразени со коронавирус

Читај повеќе

Нови 88 случаи на COVID-19, најмногу во Скопје

Читај повеќе

ДИК прифати нови барања за набљудување на изборите

Читај повеќе
  • play_arrow

Градоначалникот на Сеул кој се самоуби бил обвинет за сексуална злоупотреба

Читај повеќе