Путин: Западот си пука в нога со тоа што ја спречува ЕУ да ги добива руските енергетски резерви

Макфакс
/ 25.05.2023 / 10:28

И покрај тоа што Русија ја нарекува агресор, Украина зема пари за транзит на енергетски производи од Русија, изјави рускиот претседател Владимир Путин.

„Два крака од гасоводот минуваат низ Украина: Киев затвори еден од нив. Ние не го направивме тоа. Патем, ние доставуваме гас во Европа преку другиот крак, а Украина, и покрај тоа што нѐ нарекува агресор, мирно зема пари за транзит“, рече рускиот лидер, нагласувајќи дека Русија целосно ги исполнува сите свои обврски.

Тој истакна дека цените на енергенсите во Европа се приближуваат кон економски оправдано и праша што ја предизвика економската криза.

„Кој е виновен за тоа што се случи? Тие го разнесоа Северен поток 1. Не го ставија во употреба Северен поток 2, Варшава ја затвори гасната рута Јамал-Европа низ Полска. Дали ние ја затворивме?“, праша Путин на Евроазискиот економски Форум во Москва.

Како што додаде тој, Западот си пука во нога со тоа што ја спречува ЕУ да ги добива руските енергетски резерви.

реклама

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Read more

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Read more

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Read more

По три месеци - ниту трага, ниту глас од внукот на Љубе Бошкоски

Read more

Свет

ОН ја објави листата на топ 10 најнаселени градови во светот за 2023 година

Read more

Северна Кореја ја извести Јапонија дека планира да лансира сателит

Read more

Белорусија ги затвора патиштата кон Русија, најави формирање на народна милиција

Read more

Позелене водата во каналот во Венеција, свикан итен состанок

Read more
 

Вести

Вјоса Османи: Илегалните српски структури ги нападнаа косовската полиција, КФОР и новинарите

Читај повеќе

Над 50 лица се повредени во судирите во Звечан, вели доктор од Косовска Митровица

Читај повеќе

Камења паднале врз турист од Полска на Матка, пренесен е во болница

Читај повеќе
  • play_arrow

Експлозии одекнуваат на Косово – двајца Срби ранети, ситуацијата повторно тензична

Читај повеќе

Сослушана дадилката на Коста: Тој беше добро дете

Читај повеќе

Бектеши со евтини летови Скопје-Сараево ќе го зголемува бројот на туристи во двете земји

Читај повеќе

Пендаровски одлучи да ги потпише законите за Бехтел и Енка

Читај повеќе

Тешка сообраќајна несреќа кај Штип, загина возач

Читај повеќе

Кинотеката в среда го отвора летното кино со филмска вечер посветена на Желимир Жилник

Читај повеќе