Раката на исчезнат шкотски турист пронајдена во утробата на ајкула

Исчезнат шкотски турист се смета за мртов откако во утробата на ајкула, уловена во водите на Индискиот Океан, е пронајдена неговата рака.

Станува збор за 44-годишен жител на Шкотска кој за последен пат е виден во текот на изминатиот викенд, додека нуркал кај францускиот остров Реунион, недалеку од Мадагаскар. Тој бил на одмор со сопругата.

Неговата рака, на која е најден прстен, е пронајдена во утробата на ајкула уловена за научни цели. Локален жител за BBC изјави дека мажот отишол на пливање и повторно не се вратил.

„Станува збор за дел кој е затворен со гребен. Тука се наоѓа многу мал премин, но сè е прилично добро заштитено. Неговата сопруга беше многу исплашена, го бараа со хеликоптери, авиони, беа ангажирани пливачи и бродови кои го бараа со денови. На крајот, пред неколку дена е уловена ајкула во чија утроба е пронајдена рака“, вели Мајкл Куекуеје.

Тој вели дека плажите се добро означени и дека туристите се предупредуваат на опасност од ајкули веднаш по пристигнување на аеродромот.

„Нападите од ајкули се чести, свесни сме за тоа и не се обидуваме да го скриеме тоа. На сите плажи каде не може да се плива се поставени знаци на предупредување“, вели Мајкл.

Ајкулата е пронајдена 7 километри од местото на кое човекот е виден за последен пат, не е познато дали се удавил па ајкулата го изела или е нападнат од ајкулата.

Годинава во близина на споменатиот француски остров се забележани два напада со ајкули кои имаат смртен исход.

реклама

Родителите на деца кои одат во училиште да се вратат на работа, одлучи Владата

Read more

Протести во Белград поради враќањето на полицискиот час, полицијата употреби солзавец

Read more

Како паметно да одговорите на навреда?

Read more

Витаминот Д и коронавирусот - Вистинска или залудна надеж?

Read more

Живот

Насилство има и во училиштата без мешан етнички состав

Read more

Три хороскопски знаци кои секогаш го добиваат она што го сакаат

Read more

Детална процедура: Што да правите ако се заразите со коронавирус во Грција?

Read more

Како изгледа тестирањето за COVID-19 на грчката граница со Бугарија?

Read more

Магазин

  • play_arrow

Како паметно да одговорите на навреда?

Читај повеќе

СЗО: Сѐ уште не сме го достигнале пикот на пандемијата

Читај повеќе

Знаци што покажуваат депресија кај децата

Читај повеќе

Предлог за читање: „Вештица“ од Венко Андоновски

Читај повеќе

Насилство има и во училиштата без мешан етнички состав

Читај повеќе

Пријателство со бенефиции: Пет работи кои треба да ги знаете

Читај повеќе

Витаминот Д и коронавирусот - Вистинска или залудна надеж?

Читај повеќе
  • play_arrow

Три вежби кои ќе ви помогнат да ги намалите болките во грбот

Читај повеќе

Наоми Кембел разголена за Valentino

Читај повеќе