Ракета на SpaceX експлодира неколку минути по слетувањето

Ракета на американската компанија SpaceX, дизајнирана за мисија на Марс, успешно слета при тестирањето, но експлодира неколку минути подоцна. Настанот беше пренесен во живо на YouTube.

Ракетата Starship SN10 полета од Бока Чика во 18:15 часот по локално време, за неколку минути се искачи на висина од 10 километри и потоа се спушти на површината покрај рампата за лансирање.

Отпрвин јасно се гледаше пламенот, а минути подоцна се случи и експлозија.

Прототипи на оваа ракета и претходно експлодираа при две тестирања на слетување, во февруари и декември, 2020 година.

Starship е предвиден за повеќекратна употреба во мисии на Марс и со него е предвидено да патуваат 100 луѓе на Црвената планета.

Remote video URL
Тагови
реклама

Hejt SLOVEni, još ste živi? - видеото кое ја запали екс-ју

Read more

Пентагон: Снимките на НЛО од 2019 година се автентични

Read more

Постигнат договор за државјанствата, неизвесна работата на Собранието

Read more

Кој од „Friends“ заработил најмногу?

Read more

Вести

НАСА за првпат лансира екипаж со сонда и повеќекратна ракета на SpaceX

Read more

Објавени нови снимки од познатата масивна црна дупка M87

Read more

Студија: 10 пати поголем ризик од тромбоза по COVID-19, отколку од вакцината

Read more

Руската армија се засили со роботски тенкови

Read more
 

Гик

НАСА за првпат лансира екипаж со сонда и повеќекратна ракета на SpaceX

Читај повеќе
  • play_arrow

Видеоиграта „F1 2021“ наскоро пристигнува на PlayStation, Xbox и PC

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавени нови снимки од познатата масивна црна дупка M87

Читај повеќе

Студија: 10 пати поголем ризик од тромбоза по COVID-19, отколку од вакцината

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Руската армија се засили со роботски тенкови

Читај повеќе

Концептот Fold ’n Roll го трансформира смартфонот во таблет

Читај повеќе
  • play_arrow

Како би се променила Земјата доколку е во друга галаксија?

Читај повеќе

Лендерот на НАСА „умира од студ“ на Марс, но уште има надеж

Читај повеќе

Колку милиони троши Facebook за обезбедување на Марк Закерберг?

Читај повеќе