Рани симптоми на срцев удар што се појавуваат неколку месеци порано

До срцев удар доаѓа поради прекин на протокот на крв во срцето и често се гледа како итен случај што се случува ненадејно.

Сепак, неодамнешното истражување покажа дека во повеќе од 50 проценти од случаите, луѓето можат да ги почувствуваат предупредувачките знаци дури и неколку месеци пред да доживеат срцев удар.

Како што предупредуваат лекарите, познавањето на овие симптоми може да ни помогне да побараме лекарска помош навремено.

Еден од најраните симптоми што може да укажуваат на срцев удар е хроничен замор кој се јавува без очигледна причина.

Имено, ова чувство првенствено вклучува прекумерна исцрпеност и недостаток на физичка или психолошка мотивација.

Според резултатите од истражувањето, заморот е најистакнатиот ран предупредувачки знак за срцев удар, а дури 71 отсто од пациентите кои преживеале срцев удар го почувствувале овој симптом неколку месеци порано.

Покрај замор, пациентите доживеале стегање во градите и отежнато дишење при малку поголем напор пред срцевиот удар.

Тагови
реклама

Што треба да правите секој ден за да го стопите салото на стомакот?

Read more

Бектеши објави кои маркети се затворени оти не ги намалиле цените

Read more

Полски свештеници правеле оргија со жиголо, му се слошило, не му помогнале веднаш

Read more

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

Здравје

Koja е најдобрата положба за спиење кога имате настинка или грип?

Read more

Три типови на рак што најтешко се дијагностицираат

Read more

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

12 причини за лош здив - можe да укажуваат на сериозен здравствен проблем

Read more
 

Магазин

Полжавчиња со афион и цимет - одлични се со шолја кафе, чај или млеко

Читај повеќе
  • play_arrow

Силна бура создаде застрашувачка глетка на небото во Оклахома - како да пукнала нуклеарна бомба

Читај повеќе

Примала плата од 16 фирми, а не работела ниту еден ден: Филмската приказна ќе заврши на суд во Кина

Читај повеќе

10 прашања што откриваат каков е навистина вашиот сексуален живот

Читај повеќе

Зошто велосипедот треба да стане вашето редовно превозно средство?

Читај повеќе
  • play_arrow

92-годишен дедо нокаутираше двајца насилници среде улица

Читај повеќе

Koja е најдобрата положба за спиење кога имате настинка или грип?

Читај повеќе
  • play_arrow

Земи си мачка, да ти биде забавно дома

Читај повеќе
  • play_arrow

Корејски специјалитет: Месо потпечено со павлака и јајца

Читај повеќе