Кошарка
ЕВРОЛИГА 2020

Реал Мадрид со рекордни 13 последователни победи во Евролигата

10. јануари 2020 - 12:36 | МИА/КАЈГАНА

Лидерот во пласманот, Реал Мадрид, го совлада гостинскиот тим на Жалгирис со 88:82 (47:41) и оствари рекордна 13-та по ред победа во Евролигата.

Дуелот имаше интересен почеток, но по силниот старт на втората четвртина со серија од 10: 3, Шпанците поведоа со 30:21, а потоа го контролираа мечот.

Треј Томпкинс постигна 20 поени и 5 скока, додека Руди Фернандез додаде 17 поени за 15-тата победа на тимот на 18 натпревари за време на кампањата во Евролигата досега, за шампионите од 2018 година.

Лукас Лекавичиус беше најпрецезен со 21 поен за Литванците, кои дозволија 13-ти пораз.

Коментирај