Рецепт на денот: Чизкејк во чаша

Десерт кој не се пече и се подготвува многу лесно.

Потребни состојки:

4 поголеми праски

400 гр крем сирење

200 мл павлака

2 лажички шеќер во прав

2 лажички шеќер

150 гр мелени бисквити

90 гр путер

150 мл сок од портокал

Начин на подготовка:

Стопете го путерот, додајте сок од портокал и мелени бисквити. Ставете од оваа смеса во мала тегличка или чаша за десерт. Излупете ги праските, исечкајте ги на коцки и динстајте ги со малку вода и шеќер. Оставете ги да се изладат и ставете ги во чинија.

Изматете со миксер крем сирење, павлака и шеќер во прав. Наполнете од смесата одозгора и оставете го чизкејот во фрижидер најмалку 1 час.

реклама

Викендот без ДДВ на 10, 11 и 12 октомври

Read more

Филипче: Разговараме сите во регионот да ги отвориме границите со исти правила за ПЦР тестовите

Read more

Возевме: Спуст по новата велопатека на Водно

Read more

Швајцарија на референдум гласа за слободното движење со ЕУ

Read more

Рецепти

Десерт на денот: Чизкејк со јагоди

Read more

Предлог за ручек: Ќофте во сос од домати

Read more

Десерт на денот: Чоколадни мафини со крем и парчиња чоколадо

Read more

Најдобриот рецепт за солени палачинки со тиквичка

Read more

Магазин

  • play_arrow

Мадридското метро се претвори во Венеција

Читај повеќе

Бесплатни превентивни прегледи по повод Светскиот ден на срцето

Читај повеќе
  • filter

Десерт на денот: Чизкејк со јагоди

Читај повеќе

Зошто не треба да се смеете кога се сликате за пасош?

Читај повеќе

Оргазам од 1,8 милиони долари: Најскапата секс-играчка во светот

Читај повеќе

AstraZeneca нуди поевтина вакцина, европските влади ќе плаќаат отштета за можни последици

Читај повеќе

Како да го освоите мажот роден во знакот на Вага?

Читај повеќе

Дома или надвор: Како местото на кое имате секс влијае на вашето расположение?

Читај повеќе

10 направи кои може да ја спасат планетата Земја

Читај повеќе