Рецепт на денот: Канелони полнети со спанаќ и сирење

Фантастично јадење без месо, многу вкусно и лесно за подготовка.

Состојки:

10 - 12 канелони

1 јајце

250 гр сирење (рикота)

250 гр свежо кравјо сирење

150 гр спанаќ

3 чешниња лук

2 дл крем за готвење

100 гр пармезан

2-3 лажици маслиново масло

сол, бибер

Подготовка:

Канелоните се варат во солена вода околу две минути, само малку да омекнат Извадете ги и оставете ги на страна.

Спанаќот ситно исечкајте го.

Јајцето изматете го во сад со малку сол и бибер, па додајте го свежото кравјо сирење, рикота, половина од пармезанот, лукот, сечканиот спанаќ и маслиновото масло и сето убаво измешајте го.

Наполнете ги канелоните со добиената смеса и наредете ги во подмачкан огноотпорен сад.

Во сад измешајте го кремот за готвење со остатокот од пармезанот, па прелијте ги канелоните.

Се пече на 200 степени Целзиусови околу 35 минути.

За филот наместо спанаќ, по желба можете да користите блитва.

реклама

Што следи по омикрон и кога конечно ќе заврши пандемијата?

Read more

Надал се пласираше во четвртфинале, Ѓоковиќ дозна одлична вест

Read more

Од женски агол: Пет вистини за сексот кои никој не ви ги кажал

Read more

Чаша вода наутро на празен стомак? Да, само под еден услов

Read more

Рецепти

Eдноставни правила за совршени јајца на око

Read more

Пoјадок за шампиони: Зошто треба да јадете две јајца наутро?

Read more

Рецепт на денот: Крем супа од зеленчук

Read more

Рецепт на денот: Зеленчук и пршута во бешамел сос

Read more
 

Магазин

Од женски агол: Пет вистини за сексот кои никој не ви ги кажал

Читај повеќе

Фит и во форма: Дали имате кондиција колку вашите врсници?

Читај повеќе

Трета, четврта, петта... Дали пречестото вакцинирање против ковид е штетно?

Читај повеќе

Чаша вода наутро на празен стомак? Да, само под еден услов

Читај повеќе

Која храна најмногу го стимулира растот на косата?

Читај повеќе

Какви мажи привлекувате според вашиот хороскопски знак?

Читај повеќе

Eдноставни правила за совршени јајца на око

Читај повеќе

Хенри Кавил сподели фитнес совети за сите почетници

Читај повеќе

Девојче во Русија преживеа снежна бура гушкајќи куче цела ноќ

Читај повеќе