Рецепт на денот: Мелено месо со зеленчук во бел сос

Што вкусно да зготвите денес? Вкусно кремасто јадење со месо и зеленчук.

Состојки:

- 350 гр мешано мелено месо

- 1 страк праз

- 4 поголеми компири

- 2 моркови

- 2 дл млеко

- 2 дл јогурт

- 2 лажици брашно

- 4 лажици рендан пармезан

- малку масло

- путер

- сол, бибер

- магдонос

Подготовка:

Излупете ги компирите и морковите, исечете ги на коцки и сварете ги во солена вода.

Празот добро измијте го, исечете го на прстени и испржете го на малку масло. Кога ќе омекне, додадете го меленото месо и пржете додека месото не биде готово. Додадете сол и бибер.

Испржете го брашното во растопениот путер, додадете млеко и постојано мешајте за да не се формираат грутки. Кога смесата ќе се згусне, тргнете ја од шпоретот, додадете јогурт, па сол и бибер.

Ставете ги исцедените компири и моркови во сад за печење, додадете го месото со праз и прелијте сè со белиот сос.

Добро промешајте, а одозгора ставете неколку парчиња путер, па посипете со сецкан магдонос и рендан пармезан.

Печете во загреана рерна околу 15 минути, додека не добие убава кора.

Добар апетит!

реклама

Автомобилските клучеви имаат опција која ретко кој ја знае

Read more

Бил Клинтон хоспитализиран, сместен е на интензивна нега

Read more

Ќе блесне како нова: Трик како да исчистите када за само неколку минути

Read more

Дали знаете зошто во супермаркетите нема прозорци?

Read more

Рецепти

Веројатно и вие грешите: Овие намирници ТРЕБА да се чуваат во фрижидер

Read more

Идеја за брз ручек: Запечени тиквички со праз

Read more

Без конзерванси: Шарена салата, идеална за зимските денови

Read more

Десерт на денот: Чајни колачиња со ореви и рум

Read more
 

Магазин

Фолна киселина во бременоста: Колку точно е потребно и дали има несакани ефекти?

Читај повеќе

Ослободете се од висок крвен притисок: Исфрлете ги овие намирници од исхраната

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да слабеете без да броите калории?

Читај повеќе

Октомври е најдобар месец за секс: Кои се причините зошто вам не ви е дојдено до акција?

Читај повеќе

Што се случува во телото кога ќе го замените утринското кафе со зелен чај?

Читај повеќе

Дали сте подготвени за нова врска? Одговорете на овие четири прашања и дознајте

Читај повеќе

Како се менува вагината низ годините?

Читај повеќе
  • filter

Вистинскиот Хари Потер за 27.500 фунти го продаде првото издание на „Philosopher's Stone“

Читај повеќе

Хороскопските знаци зад волан: Бикот вози по свое, Лавот за чудо е дисциплиниран

Читај повеќе