Рецепт на денот: Пилешко со мед и лимета

Ако уште не сте смислиле што вкусно ќе зготвите денес, ви предлагаме да направите сочно пилешко со мед, лимета и сос од соја.

Потребни состојки:

- 8 парчиња пилешко (копан, надкопан)

- 8 чешниња лук

- 1 лажичка чили

- сок од една лимета

- сол, бибер

За прелив:

- 3 лажички мед

- 1 лажичка сенф

- 1/2 лажичка соја сос

- кора од една лимета

Подготовка:

Загрејте ја рерната на 180 степени. Измешајте го пилешкото со истолчениот лук, чили зачинот, сокот од лимета, сол и црн бибер.

Намачкајте ја тавата во која ќе печете со растително масло, а потоа наредете го пилешкото и ставете го во рерна претходно загреана на 200 до 220°C.

Потоа направете го преливот. Измешајте мед, сенф, соја сос и додадете ја изренданата кора од лимета.

Извадете го пилешкото и премачкајте го со оваа смеса. Вратете го во рерна, а потоа по 15 минути свртете го пилешкото и премачкајте го повторно.

Кога пилешкото месо е готово, извадете го од рерна и префрлете го на чинија. Како гарнир може да послужите рижото.

На здравје!

реклама

Свиркачи: ЦИА има заловено најмалку 9 НЛО-а, некои неоштетени

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Руски астролог открива кои ќе бидат најнесреќни хороскопски знаци во декември

Read more

Најубавата собирачка на топчиња која го крсти детето по Рафаел Надал

Read more

Рецепти

Евтино, а вкусно: Макарони со компири и сланина

Read more

Рецепт на денот: Посна лазања со спанаќ и печурки

Read more

Се сеќавате ли на ламбада? Рецепт за оваа легендарна торта која буди носталгија

Read more

Лажна пица од зелка и компири место тесто

Read more
 

Магазин

Евтино, а вкусно: Макарони со компири и сланина

Читај повеќе

Зошто е важно да внесувате цинк и кои се најдобрите извори?

Читај повеќе

Пет загрижувачки начини на кои студеното време влијае на телото

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Најубавата собирачка на топчиња која го крсти детето по Рафаел Надал

Читај повеќе

Колку време смеете да го чувате месото во замрзнувач?

Читај повеќе

Луѓето родени во 90-тите имаат полошо ментално здравје од која било друга генерација

Читај повеќе

Зошто родителите сè почесто го бираат шведскиот модел на воспитување деца?

Читај повеќе

Само уште неколку часа ве двојат од луксузно патување во Дубаи, BMW1, iPhone 14 pro, гејминг лаптоп Lenovo

Читај повеќе
  • play_arrow

Доктор предупредува што може да се случи ако спиеме само 5 часа

Читај повеќе