Рецепт на денот: Пилешко со зеленчук и рузмарин

Посебна нота на ова јадење даваат рузмаринот и сокот од портокал.

Потребни состојки:

- 700 гр пилешки гради

- 2 гранчиња рузмарин

- 1 чешне лук

- 2 пиперки

- 1 страк праз

- 1 зелена тиквичка

- сок од еден портокал

- маслиново масло

- сол, бибер

Подготовка:

Исечете го месото на коцки, додадете сол и бибер по вкус и малку масло.

Одвојте ги лисјата рузмарин од гранчињата и исечкајте ги ситно.

Измијте го и исчистете го зеленчукот. Пиперките и тиквичките исечкајте ги на парчиња, а празот на прстени.

Гответе го месото на добро загреана грил тава. Извадете го на чинија и чувајте го топло.

Потоа загрејте го маслиновото масло во длабока тава и испржете ги лукот и рузмаринот. Прво додајте ги пиперките и оставете да се крчка околу пет минути на среден оган, често мешајќи.

Потоа додадете го празот и оставете да крчка уште пет минути. Промешајте ги тиквичките и месото на крајот и така оставете го јадењето да крчка околу три минути.

Додадете сол, исцедениот сок од портокал, па нека крчка додека не испари течноста.

На здравје!

Тагови
реклама

Кога COVID-19 ќе стане лесна болест како настинка?

Read more

Моќна порака: Погледнете како ТВ водителка ги поддржа жртвите на сексуално насилство

Read more

Бугарски програмер доби одговор од Илон Маск по 154 дена чекање

Read more

Меланија не избра американски дизајнер ни за нејзиниот последен ден како прва дама

Read more

Рецепти

Рецепт на денот: Запечени тиквички со мелено месо и моцарела

Read more

Како да направите кајгана како професионалец?

Read more

Идеја за десерт: Лава колач

Read more

Рецепт на денот: Запечени тортиљи со пилешко

Read more
 

Магазин

Разлика во години меѓу партнерите - дали бројките се навистина важни?

Читај повеќе

Работат против имунитетот – овие три намирници ја саботираат одбраната на организмот

Читај повеќе

Стјуардеса советува – овие работи никогаш не треба да ги нарачате во авион

Читај повеќе

Три месеци незабележано живеел на аеродром поради страв од короната

Читај повеќе

Го намалува холестеролот, помага за слабеење, спречува рак - моќта на куркумата

Читај повеќе
  • play_arrow

Ги потроши сите џокери на едно прашање за популарна Netflix серија

Читај повеќе

Нежна, искрена, забавна: Сè што треба да знаете за жената Водолија

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Музеј во Бразил има колекција од најлошо направени восочни фигури

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Меланија не избра американски дизајнер ни за нејзиниот последен ден како прва дама

Читај повеќе