Рецепт на денот: Полнет печен компир со сирење

Потребни состојки:

8 поголеми компири

30 до 60 г путер

80 мл кисела павлака

1 млад кромид

Мускатно оревче

50 г чедар

Сол и бибер

Начин на подготовка:

Загрејте ја рерната на 200 степени. Печете ги компирите 30 минути. Прободете го секој компир неколку пати со вилушка и продолжете со печење додека да омекне, уште 30 минути.

Извадете ги компирите од рерна. Ставете крпа над компирите, пресечете го на половина. Исечете го горниот дел. Извадете го средишниот дел од компирите и ставете го во посебен сад

Внатрешноста од компирите изгмечете ја со вилушка и промешајте со 30 до 45 г путер и кисела павлака. Промешајте млад кромид, мускатно оревче и зачинете со сол и бибер, по вкус.

Наполнете ги компирите со смесата и наросете со чедар. Премачкајте ги со остатокот од путерот и зачинете со сол и бибер. Полнетите компири ставете ги на хартија за печење и печете околу 20 минути.

реклама

Принцот Филип беше против разводот на Чарлс и Дијана: Никој со здрав разум не би ја оставил за Камила

Read more

Текстилниот сектор пред колапс

Read more

Американски водител: Бил Гејтс мисли дека е Бог

Read more

Кои се голите девојки уапсени во Дубаи и кој стои зад сето тоа?

Read more

Рецепти

Идеја за ручек: Печени пилешки прсти

Read more

Рецепт на денот: Запечени енчилади со пилешко и кашкавал

Read more

Осум брзи и здрави идеи за појадок

Read more

Чоколадни палачинки со овошен фил

Read more
 

Магазин

Смути од само неколку состојки за чистење на црниот дроб и цревата

Читај повеќе

Идеја за ручек: Печени пилешки прсти

Читај повеќе

Родени под среќна ѕвезда: Најталентирани хороскопски знаци

Читај повеќе

Рецепт на денот: Запечени енчилади со пилешко и кашкавал

Читај повеќе
  • play_arrow

Ова е чипираниот мајмун на Илон Маск кој игра видеоигра со помош на неговите мисли

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Осум брзи и здрави идеи за појадок

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да се држите до планот за здрава исхрана?

Читај повеќе

Седум прашања за сексот што ги мачат луѓето во долги врски

Читај повеќе