Рецепт на денот: Запечени енчилади со пилешко и кашкавал

Идеален предлог за ручек за љубителите на мексиканската кујна.

Потребни состојки:

Половина главица кромид

1 чили

2 чешниња лук

1 конзерва салса сос

1 конзерва домати пелат

3 шолји варено пилешко месо

2 шолји рендан кашкавал

2 шолји рендан чедар

Свеж магдонос

Сол

12 тортиљи

Начин на подготовка:

Во тава пропржете исечкан кромид и пиперка. Откако ќе омекне кромидот, додајте мелен лук и пропржете уште минута. Додајте салса сос(оставете малку во конзерва) и пелат и варете додека да зоврие. Оставете половина шолја од сосот за да ги прелиете енчиладите.

Исечкајте го пилешкото месо и промешајте со шолја рендан чедар, кашкавал и магдонос. Додајте го салса сосот кој ќе го оставите во конзервата, посолете и соединете ја смесата. Филувајте ги тортиљите, замотајте и наредете ги во тавата со сосот. Прелијте ги со преостанатиот сос и наросете со чедар и кашкавал. Печете 10 минути на 180 степени.

реклама

Борељ: ЕУ не може да го запре Израел

Read more

Како Израел со децении ја презема територијата на Палестина?

Read more

Најжестоки воздушни напади врз Појасот Газа, загинаа 119 Палестинци

Read more

Што ќе се случи во вашето тело ако престанете да јадете јајца?

Read more

Рецепти

Идеја за појадок: Мафини со сирење и зеленчук

Read more

Десерт на денот: Колач со лешници и чоколадо

Read more

Рецепт на денот: Макарони со пилешко во крем сос

Read more

Рецепт на денот: Пилешко со тиквички и ѓумбир

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Моментот кога гром удира во вулкан за време на ерупција

Читај повеќе

Што ќе се случи во вашето тело ако престанете да јадете јајца?

Читај повеќе

Идеја за појадок: Мафини со сирење и зеленчук

Читај повеќе

Која храна ги ублажува менструалните болки?

Читај повеќе

Десерт на денот: Колач со лешници и чоколадо

Читај повеќе

Што ќе се случи во вашето тело ако престанете да јадете овошје и зеленчук?

Читај повеќе

Што е „развод во сон“ и дали треба да се одлучите на ваков чекор?

Читај повеќе
  • play_arrow

Пловечки тенк – најновото чудо што доаѓа од Индонезија

Читај повеќе

Колку шуми природно се обновиле во изминативе 20 години?

Читај повеќе