Рецепт на денот: Запечени тортиљи со пилешко

Потребни состојки:

1 кг пилешко месо

30 мл масло

1 кромид

250 г моцарела

200 г пченка

4-6 тортиљи

30 мл путер

30 г брашно

250 мл пилешки бујон

150 мл павлака

Магдонос

Начин на подготовка:

Исечете го пилешкото месо, посолете и прелијте го со масло, а потоа пржете го додека да добие убава боја. Промешајте го со исечкан кромид, шеќер и додајте 50 г моцарела. Наполнете ги тортиљите со смесата со пилешко и замотајте ги.

Во тава растопете путер и додајте брашно. Пржете околу 30 секунди. Постепено додавајте го пилешкото месо и гответе додека да се згусне сосот. Во смесата додајте и павлака. Прелијте го сосот преку тортиљите, наросете со преостанатото сирење и печете околу 20 минути на 180 степени. Откако ќе се испечат, декорирајте со магдонос.

реклама

Lidl доаѓа во Северна Македонија

Read more

Првпат на реклама: Вака изгледаат градите на жените кои дојат

Read more

Во Помпеја откопана античка римска кочија

Read more

Илон Маск, тргни се да помине дечково

Read more

Рецепти

Чоколадна торта без печење, готова за 15 минути

Read more

Ручек за 30 минути: Пилешко во бешамел сос

Read more

Идеални доколку сте на диета: Овесни колачиња со банана и чоколадо

Read more

Десерт на денот: Чоколадни колачиња

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Чоколадна торта без печење, готова за 15 минути

Читај повеќе
  • play_arrow

Кратка историја на разводот

Читај повеќе
  • play_arrow

Санта мраз поголема од Њујорк се одвои од Антарктикот

Читај повеќе
  • play_arrow

Доктор откри зошто нè пецка јазикот кога јадеме ананас

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто несаканите ефекти од вакцините се всушност добра работа?

Читај повеќе

Љубовна пролет ги очекува родените во овие три хороскопски знаци

Читај повеќе

Како телото ве предупредува дека јадете премногу сирење?

Читај повеќе
  • play_arrow

САД објави снимка од ирански напад врз нивна база во Ирак

Читај повеќе

Секс во тројка: Од фантазија, до емотивна катастрофа

Читај повеќе