Рецепт за имунитет: Јунешко со зелка и целер

Вкусен, а истовремено мнногу здрав рецепт за јунешко месо зготвено со зелка, целер и пиперка.

Зелката е богата со голема количина на витамин Ц, кој ја подобрува апсорпцијата на железото и го претвора во хемоглобин.

Овој рецепт за зелка со јунешко месо ќе го збогати вашето тело со витамини К, Б6, манган, калциум и препорачана дневна доза фолна киселина. Покрај тоа, оваа комбинација го зајакнува имунитетот, го стимулира варењето и го штити здравјето на срцето.

Потребни состојки:

 • 600 гр јунешко месо (помасно)
 • 1 стебленце целер
 • 1 мала зелка
 • 1 црвена пиперка
 • 2 чешниња лук
 • 2 лажици маслиново масло
 • ½ лажица црвена пипер
 • сол
 • бибер
 • сусам
 • магдонос

Подготовка:

Загрејте го маслото во голема вок тава на средна топлина и додадете го тенко исечканото јунешко месо и пржете 7-8 минути, или додека не порумени. Извадете го месото од тавата и додајте ги ситно исечканите зелка, целер и црвена пиперка.

Гответе 5-6 минути, или додека зеленчукот не омекне и стане крцкав. Додадете толчено лукче, црвена пипер, па посолете и побиберете. Добро измешајте. Додадете го јунешкото месо и сè измешајте. Можете да декорирате со сусам и магдонос.

реклама

Лекар советува каков чај да пиете за намалување на крвниот притисок

Read more

Скопје за време на Прва светска војна

Read more

3 едноставни чекори како да ослабите 10 килограми

Read more

Џеј Ло затечена од новинар кој ја праша за разводот од Бен Афлек

Read more

Рецепти

Тајна состојка во пржениот кромид за трипати повкусни јадења

Read more

За гурмани во кујната: Пица бурито

Read more

Рецепт на денот: Копани со брокула во сос од павлака и сенф

Read more

Неколку трикови за идеални пржени лепчиња

Read more
 

Магазин

 • play_arrow

Скопје за време на Прва светска војна

Читај повеќе
 • play_arrow

Претставена првата подводна вендинг машина за слатки, валутата е забава

Читај повеќе

Тајна состојка во пржениот кромид за трипати повкусни јадења

Читај повеќе

Како правилно се чисти чергичето пред врата?

Читај повеќе
 • play_arrow
 • filter

Сензационално издание на шведската убавица Елса во Кан

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци имаат најмногу среќа во љубовта?

Читај повеќе

Постојано сте гладни? Телото всушност ви испраќа сигнал итно да промените една навика

Читај повеќе

Кој полесно се откажува од цигари - мажите или жените?

Читај повеќе
 • play_arrow

За гурмани во кујната: Пица бурито

Читај повеќе