Рецепт за најлуксузната паста со 18 состојки

Овој рецепт за бразилска паста е навистина пребогат со состојки и делува примамливо.

Ако некогаш сакате да се почастите со свечен ручек, а да нема печење, тогаш оваа бразилска паста е добра идеја. Што сѐ нема во тавата, дури и јаболко. Треба да се проба, бидејќи делува навистина вкусно.

Потребни состојки:

 • 300 гр фузили
 • вода
 • 1 лажичка сол
 • ½ зелена пиперка
 • ½ црвена пиперка
 • ½ кромид
 • ½ краставица
 • 1 јаболко
 • 1 зелен лимон
 • 1 лажица сенф
 • 4 лажици сок од лимон
 • 2 лажици маслиново масло
 • 1 лажица доматен сос
 • 1 лажица соја сос
 • 3 лажици мајонез
 • сол по вкус
 • бибер по вкус
 • 150 гр пченка
 • 340 гр туна

Подготовка:

Фузилите сварете ги на вообичаениот начин, па исцедете ги (во никој случај не ги полевајте со студена вода). Може да користите и друг вид на паста по ваша желба. Пиперките исечкајте ги на ситни коцки, а истото направете го и со кромидот и краставицата, додека јаболкото на малку покрупни.

Во сад ставете сенф, лимонов сок, маслиново масло, доматен сос, соја сос, мајонез, посолете, побиберете и измешајте за сето тоа убаво да се соедини.

Во друг поголем сад ставете ги исечканите зелена и црвена пиперка, краставицата, кромидот, додадете пченка, јаболкото, исцедете сок од еден зелен лимон и измешајте. Потоа сипете ја смесата која претходно ја подготвивте и убаво измешајте.

Фузилите ставете ги голем сад за сервирање, додадете им маслиново масло и промешајте. Истурете ја подготвената смеса и измешајте. Потоа додадете ја туната и повторно измешајте и ручекот е готов.

Remote video URL
Тагови
реклама

20-годишниот Томас Метју Крукс е атентаторот на Трамп, Тајната служба го застрела

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Read more

Грција почна жестоко да казнува за прекршување правила на плажите

Read more

Рецепти

Четири лесни рецепти за вкусен киш

4 лесни рецепти за вкусен киш

Read more

Паста карбонара со маслинки

Read more

На високите температури разладете се со таратур на грчки начин

Read more

Шпагети со црвена зелка на сечуански начин

Read more
 

Магазин

 • play_arrow

Вежба со која ќе топите масти и кога спиете

Читај повеќе

Што ни се случува во телото ако цел ден сме под клима?

Читај повеќе
 • filter

Која Џорџа Мелони си денес?

Читај повеќе

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Читај повеќе

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Читај повеќе
 • play_arrow
Четири лесни рецепти за вкусен киш

4 лесни рецепти за вкусен киш

Читај повеќе

Малите ноќни закуски по 21 часот може да бидат лоши за вашето здравје

Читај повеќе

Паста карбонара со маслинки

Читај повеќе
 • play_arrow

Иранска реклама од 70-тите

Читај повеќе