Рецепт за превртен чизкејк

Наместо стандардниот рецепт пробајте го овој за превртен чизкејк.

Еден од најпопуларните десерти секако е чизкејкот, кој во малку поинаква форма се служел уште во древна Хелада, а потоа го прифатиле и Римјаните. Првично се правел од сирење и брашно, па се печел, но денешните модерни верзии се поедноставни, а комбинацијата на вкусови е фантастична. Можете да го направите на милион начини, а секој си има своја тајна.

Ние предлагаме да го пробате превртениот чизкејк. Над бисквитите наредете овошен фил, а дури потоа филот од сирење.

Потребни состојки:
  • 150 гр бисквити
  • 100 гр шеќер
  • 100 гр јагоди (може и џем или слатко)
  • 10 гр желатин
  • 50 мл вода
  • 150 гр кремсир
  • 70 гр какао
  • 250 мл слатка павлака
Подготовка:

Бисквитите наредете ги во сад, а во друг сад ставете шеќер и додадете ги јагодите. Мешајте додека шеќерот не се стопи, па прелијте преку бисквитите. Желатинот измешајте го со вода и оставерте го на набабри. За тао време изматетер кремсир со какао, па додадете изматена павлака и соединете ги со миксер. Потоа желатинот стопете гои на пареа, па додадете го вои филот со кремсир и изматете. Турете преку јагодите. На крајот ставете го чизкејкот на кратко во фрижидер за да се здрви.

Напомена: Доколку наместо свежи јагоди користите џем или слатко, во тој случај не додавајте шеќер.

реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Шефот на Вагнер му пиша на Шојгу: Ве предупредувам дека Украина подготвува жесток напад

Read more

Рецепти

Како да направите домашна пица како вистински мајстор?

Read more

Едноставен рецепт за босанска алва

Read more
Пилешко во сос од лук и мед

Рецепт на денот: Пилешко во сос од лук и мед

Read more

Десерт на денот: Чоколадни мафини со кафе

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Што треба да правите на секој тренинг за подобри резултати?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како звучеле јазиците на Викинзите, Ацтеките, Египќаните, Римјаните...?

Читај повеќе

Бонтон vs обичаи: Дали на гости треба да се соблекуваат чевлите?

Читај повеќе

Што да јадете за здрав црн дроб?

Читај повеќе

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Читај повеќе

Шест причини зошто леблебијата е една од најздравите намирници

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци ги очекува невидена среќа и пари во април?

Читај повеќе

Како да направите домашна пица како вистински мајстор?

Читај повеќе

Инфлуенсерски сон: Дизајнерски чизми со Телетабиси чинат 2.500 долари

Читај повеќе