Рецепт за вкусни домашни плескавици

За многумина ова јадење направено од мелено месо е еден од омилените оброци.

За вистински кулинарски мајстори се сметаат оние кои прават добри хамбургери, бидејќи всушност тие се едно од омилените јадења на многумина.

Рецептот пред вас ќе ве направи вистински волшебник за подготовка на ова јадење, а семејството и гостите ќе бидат воодушевени бидејќи ќе пробаат бургери подобри од оние што ги пробале во многу ресторани.

Ви носиме мерки за плескавици од килограм месо од кои ќе испаднат 10 парчиња од 100 грама или 5 големи плескавици од 200 грама.

Потребни состојки:

 • 500 gr мелено свинско месо
 • 500 gr мелено говедско месо
 • 1 лажичка пиперка
 • 20 gr сол
 • 10 gr сода бикарбона
 • 2 прстофат шеќер
 • 2 лажички мелена црвена пипер
 • 1 голем кромид
 • 2 dl вода

Подготовка:

Во поголем сад измешајте ги свинското и говедското месо, додајте ги содата бикарбона, солта, шеќерот, биберот, црвената пипер, водата, а потоа и ситно сечканиот кромид. Многу е важно да додадете сода бикарбона за да им дадете мекост и сочност. Сè убаво измешајте, за што подобро да се соедини.

Покријте го садот со самолеплива фолија и оставете го во фрижидер да отстои преку ноќ. Пред печење извадете го од фрижидер и обликувајте ги плескавиците во саканата големина.

Плескавиците печете ги на скара или пржете ги во тавче со многу малку масло.

Послужете ги со прилог по избор и сезонска салата, односно начинот на сервирање го оставаме целосно на вас.

реклама

Хороскопски знаци на кои постојано им е потребно внимание

Read more

Србин уапсен во Грција, Хрватска го бара за воени злосторства

Read more

Дончиќ ги смени навиките и никогаш не изгледал подобро

Read more

Македонија или Див Запад: „Жолта минута“ на Арбер Адеми од ДУИ

Read more

Рецепти

Банана торта без брашно, шеќер и млеко

Read more

Рецепт на денот: Мисиркино во сос од лимон и лук

Read more

Идеја за десерт: Колач со боровинки и рибизли

Read more

Рецепт на денот: Крцкаво пилешко во јогурт

Read more
 

Магазин

 • play_arrow

15 најопасни аеродроми во светот

Читај повеќе

Како да го ублажите чешањето по каснување од комарец?

Читај повеќе

Instagram модел: Хејли Мексвилд

Читај повеќе

Не е само алкохолот: Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Читај повеќе

Банана торта без брашно, шеќер и млеко

Читај повеќе

Што се висцерални масти и кога се опасни по здравјето?

Читај повеќе
 • play_arrow

Согорете многу калории за кратко време: Правете ги овие вежби секој ден

Читај повеќе

Често имате еротски соништа, што може тоа да значи?

Читај повеќе

Хороскопски знаци на кои постојано им е потребно внимание

Читај повеќе