Рекорден пораст на бројот на новозаразени во Токио

Здравствените власти во Токио објавија дека бележат рекорден број на новозаразени и асимптоматски случаи.

Директорот на Националниот центар за глобално здравје и медицина во Токио, Норио Омагари изјави дека бројот на заразени пациенти ги надмина досегашните рекорди, се зголемува и бројот на заразени млади луѓе и асимптоматски случаи.

Според неговите зборови, стапката на заразеност во Токио е во црвена фаза што е највисок степен од четирите нивоа во системот на мерење.

Тамошните власти ги предупредуваат граѓаните да бидат внимателни бидејќи ситуацијата е многу сериозна.

Тие се плашат за да не се прошири заразата низ целиот град па поради тоа ја суспендираа кампањата за зајакнување на домашниот туризам.

Во Токио бројот на заразени е поголем од 200 во изминатите 4 дена.

реклама

Пандемијата ќе биде под контрола за четири до осум недели ако сите почнат да носат маска  - веднаш

Read more

Низ фотографии: Мелбурн под целосен карантин

Read more

Kривична против градоначалникот на Боговиње за „несовесно работење во службата“

Read more

Шест трикови како да научите да читате говор на тело

Read more

Свет

Во експлозијата во Бејрут загинаа повеќе од 100 луѓе, а околу 4.000 се повредени

Read more

Силна експлозија во Бејрут, десет загинати, стотици повредени

Read more

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Тестирање на антитела: 1,5 милиони Италијанци прележале COVID-19

Read more

Вести

Почна трката за формирање Влада

Читај повеќе

Пет починати, нови 75 заразени и казни за непочитувачите на протоколите против COVID-19 во Охрид

Читај повеќе

Во експлозијата во Бејрут загинаа повеќе од 100 луѓе, а околу 4.000 се повредени

Читај повеќе

Собранието конституирано, претседателот на десетиот состав ќе се избере кога ќе се создават услови

Читај повеќе

До крајот на неделава нестабилно со локални поројни врнежи

Читај повеќе

Kривична против градоначалникот на Боговиње за „несовесно работење во службата“

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Силна експлозија во Бејрут, десет загинати, стотици повредени

Читај повеќе

ДИК не извршила тестирање на софтверскиот систем за парламентарните избори 2020

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе