Рекордно се троши на нуклеарно оружје - која земја купува најмногу?

Во 2023 година, глобалните трошоци за нуклеарно оружје се зголемени за 13 отсто и изнесуваат рекордни 91,4 милијарди долари.

Новиот износ, кој е за 10,7 милијарди долари повисок од 2022 година, во голема мера е поттикнат од нагло зголемените буџети за одбрана во САД, особено во период на поширока геополитичка несигурност предизвикана од руската инвазија на Украина и војната меѓу Израел и Хамас.

Сите девет земји во светот со нуклеарно оружје трошат повеќе од претходно, а Кина се проценува дека е вториот најголем трошач со буџет од 11,9 милијарди долари - иако вкупниот износ на Пекинг е далеку под 51,5 милијарди долари што им се припишува на САД.

Русија е трет најголем трошач со 8,3 милијарди долари, по што следат Велика Британија (8,1 милијарди долари) и Франција (6,1 милијарди долари), иако проценките за авторитарните држави или трите земји со непријавена нуклеарна програма (Индија, Пакистан и Израел) се комплицирани поради недостатокот на транспарентност, според Guardian.

Истражувањето беше спроведено од меѓународна група, а една од истражувачите, Сузи Снајдер, предупреди дека нуклеарните држави „се на пат да трошат 100 милијарди долари годишно на нуклеарно оружје“ и тврди дека парите наместо тоа би можеле да се искористат за еколошки и социјални програми.

„Овие милијарди можеа да се искористат за борба против климатските промени и спасување на животните и растенијата кои го одржуваат животот на Земјата од исчезнување, а да не зборуваме за подобрување на здравствените и образовните услуги ширум светот“, рече Снајдер.

Во изминатите пет години, откако Икан ги започна своите истражувања, трошоците за нуклеарно оружје се зголемија за 34 отсто, или 23,2 милијарди долари.

Трошоците на САД пораснаа за 45 отсто во тој период и за 43 отсто во Велика Британија, а според сегашните трендови ќе надминат 100 милијарди долари во 2024 година.

Најголемите нуклеарни држави остануваат, како што се од 50-тите, САД и Русија, кои поседуваат околу 90 проценти од сите боеви глави.

Русија има 4.380 нуклеарни боеви глави распоредени или складирани, додека САД имаат 3.708.

реклама

Како да се ослободите од мувлата што се лепи на силиконот во веце?

Read more

Што да направите во случај да ви прегрее моторот на автомобилот?

Read more

Колку чекори дневно треба да правите за да бидете фит?

Read more

Сите ајкули тестирани на кокаин во Бразил биле позитивни

Read more

Свет

Twitch го врати профилот на Доналд Трамп

Read more

Колумбија ги забрани борбите со бикови

Read more

Светот во неделата ја достигна највисоката температура досега забележана

Read more

Етна повторно исфрла пепел и лава, откажани сите летови во Катанија

Read more
 

Вести

По цели две недели борба изгаснат пожарот на Серта

Читај повеќе

Twitch го врати профилот на Доналд Трамп

Читај повеќе
  • play_arrow

Скршени двете раце на командирот на штипската пожарна: Пропаднав во дупка, изгубив контрола и почнав да паѓам

Читај повеќе

На домашна забава во Радишани тинејџер почина од струен удар, излегол од базен и сакал да пушти музика

Читај повеќе

Колумбија ги забрани борбите со бикови

Читај повеќе

Светот во неделата ја достигна највисоката температура досега забележана

Читај повеќе

Полицаец од Скопје го оставил полициското куче 1,5 час во паркиран автомобил, животното се загушило

Читај повеќе
  • play_arrow

Немојте да го разочарате народот – Мицкоски за заменик-министрите вели дека се нови лица во политиката кои можат да донесат свежи идеи и енергија

Читај повеќе

Џип со странски таблички усмрти велосипедист во Тетово, возачот побегнал

Читај повеќе