Ретро е во мода: Citroën го претстави новото лого

Францускиот производител е само еден од бројните автомобилски брендови кои го одбележаа влезот во ерата на електрична енергија со промена на нивниот визуелен идентитет.

Citroën го претстави својот нов идентитет и лого, што е реинтерпретација на оригиналот од 1919 година. Новото лого ќе дебитира на новиот концепт пред крајот на септември, пред да се појави на идните сериски модели почнувајќи од средината на 2023 година.

Ова е десетта ревизија на логото во 103-годишната историја на Citroën и трета во последните 13 години. Иако препознатливиот двоен „шеврон“ е задржан, овалната надворешна форма е отстапување од претходните толкувања и враќање на оригиналот.

Овој дизајн го избра основачот Андре Ситроен во 1919 година, инспириран од неговата металопреработувачка компанија која произведуваше системи за пренос од шевронен.

Новото лого е комбинирано со свежа и поедноставена палета на бои и модерен фонт за буквите Citroën.

Во една од различните варијации, логото е обоено во „Monte Carlo Blue“ нијанса, која ќе се врати и како надворешна боја за идните модели на Citroën.

Сепак, Citroën користи и посветла Infra-Red за физички, печатени и дигитални апликации, заменувајќи го црвениот потпис на брендот.

Remote video URL

Производителот на автомобили сè уште не откри детали за претстојниот концепт автомобил што ќе го носи новиот амблем.

Француската компанија го опиша како „важно концептуално семејно возило“.

Тагови
реклама

Падна нов договор за цената на руската нафта

Read more

Експерименталната вакцина против ХИВ е успешна кај 97% од испитаниците

Read more

Нефудбалските моменти меѓу Србија и Швајцарија: Провокации на сите страни

Read more

Бојата на столицата може да открие дали имате висок холестерол

Read more

Авто новости

Кога ќе се изедначат цените на бензинците и електричните автомобили?

Read more

Кои модели на автомобили имаат најголема километража?

Read more

Шефот на Volkswagen предупредува: Европа ја губи конкурентноста

Read more

Пристигна првата електрична Opel Astra

Read more
 

Автомобили

Кога ќе се изедначат цените на бензинците и електричните автомобили?

Читај повеќе

Кои модели на автомобили имаат најголема километража?

Читај повеќе

Шефот на Volkswagen предупредува: Европа ја губи конкурентноста

Читај повеќе
  • filter

Пристигна првата електрична Opel Astra

Читај повеќе
  • play_arrow

Во Шведска веќе возат самоуправувачки камиони – дали ќе им ја земат работата на камионџиите?

Читај повеќе

„Црн мраз“ – една од најопасните стапици на возењето во зима

Читај повеќе
  • filter

Lancia претстави ново лого и футуристички дизајн „за следните 100 години“

Читај повеќе

Што ново ќе возат полицајците во Шпанија?

Читај повеќе

Како да спречите замрзнување на автомобилските стакла?

Читај повеќе