Роботска ајкула од Темза дневно собира по 21 илјада шишиња

Роботската ајкула која ја измисли компанијата RanMarine би можела да даде значителен придонес во чистењето на реките.

Основач на компанијата RanMarine е Ричард Хардимен, кој идејата за роботска ајкула ја добил откако гледал како двајца мажи се мачат обидувајќи се од својот чамец да соберат отпад.

„Собираа отпад од водата додека ги дуваше ветер. Нивниот начин ми изгледаше неефикасен“, вели Хардимен за Euronews.

Својот робот го нарекол WasteShark, а дизајнот е инспириран од големите вилици на ајкулите кои голтаат сѐ што ќе им се најде на пат. Роботот за еден ден може да собере до 21 илјада отпадни шишиња.

„Ова е автономна машина која собира отпад од вода на површинско ниво. Тој отпад може да биде пластика или нешто друго, дури и биомаса како алги“, додава тој.

Remote video URL

Роботот засега се користи во реката Темза на подрачјето на лондонски Канари Ворф, кој секојдневно го посетуваат 120 илјади луѓе поради работа или шопинг. Со ова подрачје управува Canary Wharf Group, група која има предводено бројни иницијативи за намалување на количината на пластика за еднократка употреба. Меѓутоа, и покрај напорите, чаши за кафе и пакувања за храна сепак завршуваат во водите.

Роботот WasteShark е идеален за собирање на таквиот отпад, а покрај тоа е и еколошки прифатлив.

„Го дизајниравме така што да нема никакво штетно влијание на околината во која работи. Ќе забележите многу чамци што половат додека екипажот собира отпад, но тие чамци користат гориво, така што и тие по малку ги загадуваат водите“, вели Хардимен.

WasteShark го нема тој проблем бидејќи користи електричен погон, а покрај тоа е и доволно тивок за да не им смета на животните.

„Патките и лебедите се оддалечуваат од него, а не е ни доволно брз за да фати риба, така да е одлично решение“, завршува Хардимен.

реклама

Шест знаци дека ви недостасува витамин Б12

Read more

Рани симптоми на срцев удар што се појавуваат неколку месеци порано

Read more

Зошто луѓето го мразат Новак Ѓоковиќ?

Read more

Зошто Белгија воведува зелено трепкачко светло на возилата?

Read more

Вести

Стигна конкуренцијата: Полета првиот кинески патнички авион C919

Read more

Twitter се повлече од доброволниот кодекс на ЕУ во борбата против дезинформации

Read more

Компанија на Маск доби дозвола да тестира мозочни чипови на луѓе

Read more

Древни кинески потонати бродови откриваат детали за Патот на свилата

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Стигна конкуренцијата: Полета првиот кинески патнички авион C919

Читај повеќе

Twitter се повлече од доброволниот кодекс на ЕУ во борбата против дезинформации

Читај повеќе
  • play_arrow

Компанија на Маск доби дозвола да тестира мозочни чипови на луѓе

Читај повеќе

Откриена Android апликација која ги снима корисниците, ако ја имате – избришете ја

Читај повеќе

Древни кинески потонати бродови откриваат детали за Патот на свилата

Читај повеќе
  • play_arrow

По два дена мрак се појавило сонце - реконструкција на уништувањето на Помпеја

Читај повеќе

Како Google Maps да престане да ви работи во позадина?

Читај повеќе

Исчезнуваат познатите прстени на Сатурн

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ќе се случи ако ја снема Месечината?

Читај повеќе