ПРЕМИЕР ЛИГА 2020/21

Роџерс слави јубилеј - 100 премиерлигашки победи

Вчерашната победа на Лестер за стратегот Брендан Роџерс не беше само обична победа, туку број 100 во неговата кариера.

Лестер со 4:2 го совлада Барнли со што ја оствари втората победа во исто толку натпревари од новата сезона на Островот. Но, за тренерот Брендан Роџерс дополнителна причина за славје беше тоа што оваа победа во неговата кариера е јубилејна стота.

Роџерс досега има 210 натпревари во нaјсилното друштво на Англија и тоа предводејќи ги Свонси, Ливерпул и Лестер. Првата победа ја оствари пред 9 години и 4 дена, на 17 септември 2011, кога со Свонси го совлада Вест Бромвич Албион со 3:0. На клупата на Лестер е од 26 февруари 2019.

47-годишниот Роџерс е четврти британски стратег кој успеал да направи ваков потфат за рекордно време. Пред него тоа им успеа на Кевин Киган (Англија), Кени Далглиш (Шкотска) и Алекс Фергусон (Шкотска). Роџерс е роден во Северна Ирска. Вкупно 23 тренери имаат дојдено до 100 победи во Премиер лигата.

URL

Победи во Премиер лигата:
528 Алекс Фергусон
476 Арсен Венгер
236 Хари Реднап
209 Дејвис Мојс
204 Жозе Мурињо
174 Сем Алардајс
168 Рафа Бенитес
158 Марј Хјуз
132 Маурисио Почетино
130 Мартин О'Нил
122 Стив Брус
120 Јирген Клоп
118 Жерар Улје
116 Кевин Киган
115 Кени Далглиш
113 Пеп Гуардиола, Рој Ходсон
112 Дејвид О'Лири
109 Алан Пардју
108 Алан Карбишли
107 Клаудио Раниери
102 Џорџ Грем
100 Бендан Роџерс

реклама

Зошто коронавирусот е толку опасен за човечкиот организам?

Read more

Осум знаци кои укажуваат на недостаток на витамин Д во организмот

Read more

Германија затвора сè, освен градинките и училиштата

Read more

Храна која е богата со витамин Д

Read more

Фудбал

Проблеми за Лацио: Имобиле нема да игра вечер поради COVID-19

Read more

Ливерпул дојде до бројката од 10.000 голови

Read more

Зидан: Ова ќе биде тешка година за нас

Read more

Два гола на крајот го спасија Реал од нов неуспех во Лигата на шампионите

Read more

Спорт

Проблеми за Лацио: Имобиле нема да игра вечер поради COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Ливерпул дојде до бројката од 10.000 голови

Читај повеќе
  • play_arrow

Зидан: Ова ќе биде тешка година за нас

Читај повеќе
  • play_arrow

Два гола на крајот го спасија Реал од нов неуспех во Лигата на шампионите

Читај повеќе

Барселона потврди, Бартомеу ја напушта претседателската функција во клубот

Читај повеќе

Пелистер тесно поразен во првото коло на Европската лига

Читај повеќе

Претседателот на ФИФА позитивен на COVID-19

Читај повеќе

Официјално: Одложен натпреварот со ПСЖ поради двајца позитивни во Вардар

Читај повеќе

Мурињо: Во Тотенхем нема место за примадони

Читај повеќе