Русија претстави роботски борбени возила кои можат да уништуваат тенкови

Кајгана
/ 15.09.2021 / 09:28

За време на воената вежба „Запад-2021”, Русија претстави борбени возила роботи кои можат да уништуваат тенкови.

За време на вежбата, роботите испалија проектили и користеа монтирани фрлачи додека нивните оператори безгрижно седеа на сигурна оддалеченост од борбеното поле.

Еден од двата модели е оклопно борбено возило Уран-9 направено како конвенционален тенк, но со него се управува од далечина. Може да биде наоружано со топови и ракетни системи и опремено со инфрацрвени и ласерски сензори од висока технологија за да ги пронајде и погоди своите мети. Возилото има и фрлачи на пламен дизајнирани за напад на непријателска пешадија и чистење на утврдени позиции.

Борбеното возило Неректа се движи со помош на гасеници, има централен топ, митралез и минофрлач, а е дизајнирано за мисии за извидување во предели кои се опасни за војниците.

URL

Целта на вежбата „Запад-2021” во која учествуваат руски и белоруски војници, како и војници од други држави е унапредување на борбените способности и демонстрација на новата технологија.

реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Британците панично купуваат гориво, бензинските пумпи останаа без залихи

Read more

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more

Били Ајлиш: Изгубив 100.000 следбеници поради моите големи гради

Read more

Свет

Јајце за Макрон

Read more

Кина сака да го намали бројот на абортуси од „немедицински причини“

Read more

Пандемијата го намали очекуваниот животен век најмногу од Втората светска војна наваму

Read more

Турција издаде предупредување за цунами по земјотресот на Крит

Read more
 

Вести

  • play_arrow

Јајце за Макрон

Читај повеќе

Борис Трајковски, Киро Глигоров и Никола Кљусев најпопуларни политичари во изминатите три децении

Читај повеќе

Кина сака да го намали бројот на абортуси од „немедицински причини“

Читај повеќе

Доларот ослабна, цените на нафтата пораснаа

Читај повеќе

Пандемијата го намали очекуваниот животен век најмногу од Втората светска војна наваму

Читај повеќе

Дневен ковид-биланс: 112 новозаразени и 12 починати

Читај повеќе

Македонки уапсени во Србија заради лажирање на вакцинација

Читај повеќе

Бесплатен јавен превоз за скопјани е едно од решенијата за модерен главен град на Данела Арсовска

Читај повеќе

Становите од поранешна ЈНА ќе може да се откупуваат, барањата се поднесуваат до 15 јануари

Читај повеќе