Русија започна симулација на вселенска мисија, 6 волонтери ќе минат 360 дена во изолација

Шест руски доброволци започнаа едногодишна симулација на вселенска мисија како дел од проектот SIRIUS, чија цел е да ги проучи ефектите од долготрајната изолација врз здравјето и перформансите на луѓето.

Екипажот на SIRIUS-23 влезе во вселенското летало на 14 ноември во Институтот за биомедицински проблеми ИБМП во Москва, каде што ќе живеат и работат во затворена средина 360 дена. ИБМП е добро познат истражувачки институт кој спроведува експерименти за истражување на вселената со луѓе веќе 60 години.

Мисијата ќе ги симулира условите за патување во длабоката вселена, додека екипажот ќе изврши прелетувања на Месечината и неколку слетувања на Месечината, како и орбитални маневри и операции со роверот на површината на Месечината. Исто така, екипажот ќе се соочи со различни технички и психолошки предизвици како што се дефект на опремата, доцнење во комуникацијата, меѓучовечки конфликти и слично.

Екипажот се состои од четири жени и двајца мажи, сите високо образовани, меѓу кои и Јуриј Сергејевич Чеботарјов, кој е командант. Космонаутот Ана Кикина е летачки инженер, Анжелика Анатољевна Парфјонова е инженер и пилот, додека Рустам Назимович Зарипов е лекар и хирург. Тука се и Ксенија Дмитријевна Орлова (биомедицина), Ксенија Сергејевна Шишенина (стјуардеса) и Белорусинката Олга Сергејевна Мастицкаја (истражувач на физичко-органска хемија). Со таква разновидна експертиза, екипажот на SIRIUS-23 е добро опремен и способен да се справи со сите предизвици што може да се појават за време на мисијата.

Проектот SIRIUS е заедничка иницијатива на ИБМП и истражувачката програма на НАСА, а соработката трае долги години. Сепак, НАСА не учествува во мисијата СИРИУС-23 поради буџетски ограничувања и други приоритети. Сепак, НАСА сè уште е вклучена во други проекти како што се CHAPEA и HERA, а исто така е ангажирана и во други домашни и меѓународни проекти за истражување на цели за идни мисии за човечки вселенски летови.

Проектот SIRIUS има четири фази, од кои секоја е подолга и посложена. Првата траеше 17 дена во 2017 година, втората 120 дена во 2019 година, а третата 240 дена во 2021 година. Четвртата и последна фаза е најдолгата и најтешката и ќе трае 360 дена. Оваа мисија е можност да се соберат важни информации за идните мисии. Екипажот ќе ги помести границите на науката и технологијата и ќе ја покаже силата и истрајноста на човештвото.

Подетално за проектот тука.

Тагови
реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

10 добри навики на паровите кои остануваат заедно засекогаш

Read more

Вести

Американците сега го имаат Roadrunner, убиецот на дронови

Read more

На почетокот биле сиви: Зошто модерните мачки имаат разнобојни очи?

Read more

Се очекува раст на продажбата на персонални компјутери во 2024 година

Read more

Копал компири како казна и нашол древно египетско богатство

Read more
 

Гик

Една од најсјајните ѕвезди ќе исчезне од небото за кратко време

Читај повеќе
  • play_arrow

Избрани најдобрите видеоигри за 2023 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Американците сега го имаат Roadrunner, убиецот на дронови

Читај повеќе

Нов тест на крвта открива кои органи стареат најбрзо

Читај повеќе
  • play_arrow

Кое е најгледаното видео на TikTok во 2023 година?

Читај повеќе

Honor ќе претстави три Magic6 флегшип телефони

Читај повеќе

Strava овозможи праќање на приватни пораки помеѓу корисниците

Читај повеќе

Порно сајтовите воведуваат големи промени за корисниците

Читај повеќе
  • filter

Претставен смартфонот OnePlus 12, основниот модел чини 610 долари

Читај повеќе