Русите се избламираа со тенкови на надувување во Украина

 

Украина соопшти дека руската армија се обидела да ја измами со тенкови на надувување, но дека тенковите се дупнале и истишале, па руската финта не успеала.

„Руската армија се истиша во близина на Запорожје“, објавија Украинците.

„Додека нашите сојузници ја координираат испораката на тенкови во Украина, окупаторите исто така го зголемија присуството на тенкови во Запорожје. Сепак, воздухот во овој козачки регион очигледно не е погоден за гумените производи на окупаторите, така што тие се истишаа, без да ја исполнат нивната главна мисија“, се потсмеваа Украинците.

Поставувањето цистерни и возила на надувување навистина не е ништо ново. Тоа е тактика што Американците ја користеа и во Втората светска војна за да ги измамат и наведат Германците. Русите често ја користеле оваа тактика за време на Студената војна. Меѓутоа, во ерата на модерната технологија и беспилотните летала, вештачките тенкови и возила многу полесно се забележуваат отколку во минатото, кога технологијата не беше толку напредна.

реклама

Хиперсоничен авион ќе патува од Европа до Австралија за само 4 часа

Read more

Познати цените за новите Москвич модели

Read more

Италија го забрани ChatGPT, трката за развој излезе од контрола

Read more

Колку долго човек може да остане буден?

Read more

Свет

Торнада дивееја низ САД, има загинати

Read more

Работниот час најевтин во Бугарија, а најскап во Луксембург

Read more

Бакнеж прикажан на телевизија во Иран – изби скандал, телевизијата се извини

Read more

Сторми Даниелс: Не се плашам да се соочам со Трамп на суд, сум го видела гол

Read more
 

Вести

  • play_arrow

Торнада дивееја низ САД, има загинати

Читај повеќе

Работниот час најевтин во Бугарија, а најскап во Луксембург

Читај повеќе

Петмина повредени, од кои две деца, во сообраќајка во Горно Лисиче

Читај повеќе

Бакнеж прикажан на телевизија во Иран – изби скандал, телевизијата се извини

Читај повеќе

Арсовска ќе го враќа споменикот на Ќосето пред судовите во Скопје

Читај повеќе

Сторми Даниелс: Не се плашам да се соочам со Трамп на суд, сум го видела гол

Читај повеќе

Жичницата на Водно од денеска работи еден час повеќе

Читај повеќе

Мицкоски: Тврдењата дека со влез на Бугарите во Устав се прави дистинкција со Македонците се незнаење или манипулација

Читај повеќе

Променливо облачно со сончеви периоди и релативно топло

Читај повеќе