Руските мајстори со нов подвиг: Направија дизел мотор да работи на бензин

Проектот можеби е бесмислен, но помага да се разбере разликата во функционирањето на двата типа мотори.

Рускиот YouTube канал Garage 54 е познат по невообичаени и честопати целосно бескорисни проекти и модификации на автомобили и мотори.

Сепак, љубителите на автомобили и механика можат да научат некои основи за функционирање на автомобилите и погонските единици од нивните напори.

Темата на најновата епизода беше конверзија на дизел во бензински мотор. Иако овие два вида мотори се технолошки значително различни, руските инженери си дадоа задача да го принудат дизел моторот на Тојота да работи на бензин.

Но, и тоа не беше лесен потфат. Бензинот и дизел горивото различно горат во моторот, што значи дека беше неопходно да се направат значителни промени во погонската единица.

Едно од нив е прашањето за односот на компресија во комората за согорување, што е превисоко кај дизел моторите.

Проектот започна со расклопување на моторот, чистење на деловите и мерење на комората за согорување. Инженерите потоа го намалија односот на компресија со истенчување на клиповите и направија други промени.

Сепак, соодносот на компресија беше само една од пречките за претворање на дизел мотор во погонска единица со бензин.

Дизел моторите немаат свеќички, кои се неопходни за бензински мотор за согорување, така што дупките за вбризгување на горивото беа изменети за да одговараат на свеќичките, додека брзината на пумпата за гориво под висок притисок е преработена за да работи со свеќички.

Откако промените беа завршени и моторот повторно составен, дојде време за првото „палење“. Русите ја поврзаа батеријата, додадоа гориво и го свртеа контактот.

Моторот стартуваше во првиот обид и иако не функционираше непречено при ниски вртежи, сепак стартуваше без никакви проблеми. Погледнете го видеото:

Remote video URL
реклама

Италија личи на чизма, Албанија на кондом, а Македонија?

Read more
Седум славни личности кои имале тежок почеток

Седум славни личности кои имале тежок почеток

Read more
Јадете помалку сол за да се чувствувате подобро

Јадете помалку сол за да се чувствувате подобро

Read more
Секси муабети: Како да бидете „безобразни во кревет“?

Секси муабети: Како да бидете „безобразни во кревет“?

Read more

Авто новости

Дали адитивите за гориво навистина помагаат?

Read more

За колку ќе се продаде Yugo Cabrio од 1990 година со поминати 595 километри?

Read more

Се продаваат 13 возила од филмот „Mad Max: Fury Road“

Read more

И бојата има врска со цената кога продавате автомобил на старо

Read more
 

Автомобили

Дали адитивите за гориво навистина помагаат?

Читај повеќе
  • filter

За колку ќе се продаде Yugo Cabrio од 1990 година со поминати 595 километри?

Читај повеќе
  • play_arrow

Сцени од снимањето на новиот Џејмс Бонд: Во главната улога најбрзиот Land Rover

Читај повеќе

Едноставни трикови како да ги исчистите седиштата во автомобилот

Читај повеќе
  • filter

Се продаваат 13 возила од филмот „Mad Max: Fury Road“

Читај повеќе

И бојата има врска со цената кога продавате автомобил на старо

Читај повеќе
  • filter

Toyota го претстави RAV4 Adventure

Читај повеќе
  • play_arrow

Автомобил на иднината - поглед во ултралуксузниот Audi Skysphere

Читај повеќе

Како електричните автомобили ќе ја решат дилемата за ограничувањето на брзината на Аутобан?

Читај повеќе