САД побараа од НАСА да утврди колку е часот на Месечината

Белата куќа ѝ нареди на НАСА да создаде единствен временски стандард за Месечината и другите небесни тела додека владите и приватните компании активно водат трка за вселената.

Додека Соединетите Американски Држави се обидуваат да постават меѓународни стандарди надвор од орбитата на Земјата, Канцеларијата за наука и технологија на Белата куќа (OSTP) ѝ наложи на американската вселенска агенција да излезе со план за, како што велат, координираниот лунарен временски стандард, до крајот на 2026 година.

„Додека НАСА, приватни компании и вселенски агенции ширум светот започнуваат мисии на Месечината, Марс и пошироко, важно е да се воспостават стандарди за небесни временски услови за безбедност и точност“, рече заменик-директорот за национална безбедност на OSTP, Стив Велби.

Тој рече дека „времето минува поинаку“ во зависност од положбата во вселената и дека времето се чини дека поминува побавно онаму каде што гравитацијата е посилна, односно во близина на небесните тела.

„Конзистентното дефинирање на времето меѓу операторите во вселената е од клучно значење за успешната свесност за вселенската ситуација, навигацијата и комуникациските способности“, рече Велби.

URL
Времето на Месечината да биде поврзано со регулирањето на времето на Земјата

Белата куќа вели дека целта е Координирано лунарно време, или LTC, да се поврзе со Координирано универзално време (UTC), примарниот временски стандард што се користи ширум светот за регулирање на времето на Земјата.

Белата куќа ја упати НАСА да работи со Одделот за трговија, одбрана и транспорт за да развие стратегија за временски стандарди што ќе ја подобри навигацијата и мисиите, особено во меѓулунарниот простор помеѓу Земјата и Месечината.

Новиот стандард ќе се фокусира на четири карактеристики: следливост до UTC, доволна точност за поддршка на прецизна навигација и наука, робусност до губење на контакт со Земјата и приспособливост до средини надвор од цислунарниот простор.

„Како што копненото време е поставено со множество атомски часовници на Земјата, множество часовници на Месечината може да го постави лунарното време“, соопштија од OSTP.

САД планираат да се вратат на Месечината во 2026 година, што ќе биде прво слетување со екипаж на Месечината по мисијата Apollo 17 во 1972 година.

Тагови
реклама

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Земјотрес во Скопје

Read more

По 14 години изградба Путин го отвори автопатот меѓу Москва и Санкт Петербург

Read more

Вести

Единствен освен Земјата има море, езера и дожд: Сателитот на Сатурн и натаму интригира

Read more

Кој го изградил Мачу Пикчу? Откривање на нејасната историја на градот на Инките

Read more

Кога роботите ќе почнат да бришат прашина наместо да ни ги земаат работните места?

Read more

Достапна е јавна бета верзија на iOS 18: Што е ново?

Read more
 

Гик

Дали новиот Android 15 ги претвора смартфоните во десктоп компјутери?

Читај повеќе

Единствен освен Земјата има море, езера и дожд: Сателитот на Сатурн и натаму интригира

Читај повеќе
  • filter

Кој го изградил Мачу Пикчу? Откривање на нејасната историја на градот на Инките

Читај повеќе
  • filter

Смартфонот OnePlus Nord 4 пристигна со метално куќиште и уникатен дизајн

Читај повеќе

Кога роботите ќе почнат да бришат прашина наместо да ни ги земаат работните места?

Читај повеќе

Достапна е јавна бета верзија на iOS 18: Што е ново?

Читај повеќе

Климатските промени ги прават деновите подолги - ова не се случило со милениуми

Читај повеќе
  • play_arrow

Редок вид кит исплива на брег во Нов Зеланд: Научниците не знаат речиси ништо за него

Читај повеќе

Откриена пештера на Месечината може да стане дом за астронаути

Читај повеќе