Месечина

Зошто Месечината е видлива во текот на денот? 7 изненадувачки факти

Дека Месечината е видлива во текот на денот не е ретка глетка, но често предизвикува љубопитност и восхит. Иако традиционално ја сметаме за ноќно небесно тело, Месечината често може да се види на небото и во текот на денот.
Read more
play_arrow

Месечината се превртела одвнатре нанадвор пред милијарди години

Според новото истражување, површината на Месечината е хемиски асиметрична бидејќи нејзината обвивка била превртена „наопаку“ кога Месечината била сè уште млада.
Read more

САД побараа од НАСА да утврди колку е часот на Месечината

Белата куќа ѝ нареди на НАСА да создаде единствен временски стандард за Месечината и другите небесни тела додека владите и приватните компании активно водат трка за вселената.
Read more
play_arrow
filter

Месечевиот лендер на Intuitive Machines ги испрати првите фотки од вселената

Read more

Кинезите планираат робот да изгради човечко живеалиште на Месечината

Кинеската национална вселенска администрација (ЦНСА) активно работи на подобрување на технолошките способности на својата мисија 嫦娥八号 (Chang'e 8), а за да ја постигне оваа цел, бара партнери меѓу различни истражувачки институти и компании
Read more
filter

3 февруари 1966, Русите први спуштиле летало на Месечината

Советското летало без екипаж Луна-9 успешно се спуштило на Месечината со што станало првото летало кое успеало без проблем да слета на Земјиниот сателит.
Read more
filter

Јапонија ја испрати првата фотка од површината на Месечината

Леталото SLIM направи неверојатно прецизно слетување на Месечината и покрај тоа што во последен момент имаше проблеми со моторот, соопшти денеска Јапонскиот центар за вселенски истражувања (JAXA) и ја објави првата фотографија од површинат
Read more

Италијанци ќе го градат модулот за живеење на Месечината

По неколку децении, човештвото се подготвува да се врати на Месечината и планира да воспостави потрајно присуство на површината на Месечината.
Read more

Индискиот ровер потврди присуство на сулфур на Месечината

Индискиот ровер Pragyan, кој е дел од мисијата „Chandrayaan-3“, потврди присуство на сулфур на јужниот пол на Месечината, соопшти индиската вселенската организација ИСРО.
Read more
play_arrow

Индија објави фотографии и видеа од јужниот пол на Месечината

Индиската организација за вселенско истражување (ИСРО) објави фотографии и снимки од својот лунарен ровер на социјалната мрежа X, откако модулот „Chandrayaan-3“ успешно изврши меко слетување на јужниот пол на Месечината минатата недела.
Read more

Неочекувани откритија на индискиот ровер на Месечината: Пронајдени делови од карпи, потрагата по вода продолжува

Индискиот лунарен ровер Pragyan, кој со вселенското летало беше доставен на Месечината како дел од мисијата „Chandrayaan-3“, ги испрати на Земјата првите научни податоци кои ги менуваат идеите за јужниот пол на Месечината.
Read more

Зошто вселенските агенции брзаат кон Jужниот пол на Месечината?

Индиската вселенска агенција слета вселенско летало на Jужниот пол на Месечината, мисија која би можела да ги унапреди вселенските амбиции на Индија и да го прошири знаењето за лунарниот воден мраз, потенцијално
Read more
реклама

3 симптоми на недостаток на витамин Б12 што се забележуваат при јадење

Read more

Кардиолозите открија кој протеин е најдобар за здравјето на срцето

Read more

5 најчести грешки кога правите пица дома

Read more

Совршени совети за брзо и лесно чистење на домот

Read more