Сакате да ослабете? Придржувајте се до овие правила

М.С.
/ 23.02.2021 / 20:42

Не е тешко да се ослободите од вишокот на килограми, особено ако создадете навики кон кои ќе се придржувате секојдневно.

Што треба да правите?

Пијте многу вода

Водата го чисти организмот од токсини, ја одржува нормалната температура на телото и ги штити вашите органи.

Планирајте ги оброците

Со правење на план за исхрана се планира што ќе јадете, а особено ситуациите во кои јадете од досада. Ќе заштедите пари, ќе го намалите претераниот внес на храна во стресни ситуации и ќе се фокусирате на слабеењето.

Не држете диета

Ако држите диета, вашето тело недостатокот на хранливи материи го поврзува со глад. Телото мисли дека нема што да јадете и секоја внесена намирница се претвора во масни наслаги. Треба да ги смените навиките и начинот на живот, а не да бидете на диета.

Ослободете се од негативната енергија

Тргнете се од луѓето кои ве исполнуваат со негативна енергија и ви прават да се сомневате во себе и вашите избори. Со тоа нема да бидете под стрес и нема да дозволите никој да влијае на вашите одлуки и начин на живот.

Спијте најмалку 7 часа дневно

Кога не спиете доволно, телото лачи кортизол директно во крвотокот. На овој начин нема да ослабете бидејќи доколку сте уморни ќе имате поголема потреба за слатка храна и кофеин.

Вежбајте

Добропознато е дека без физичка активност не може да се ослободите од вишокот килограми. Пронајдете го тренингот кој ви одговаара и бидете упорни и истрајни. Физичката активност ќе го подобри вашето здравје, вашиот изглед и поглед на свет.

реклама

Британците збеснаа поради интервјуто на Меган и Хари: Ова е предавство

Read more

Сто факти за вселената во кои нема да ви се верува

Read more

CAT техника - сигурен пат до женски оргазам

Read more

Илон Маск остана без 27 милијарди долари минатата недела

Read more

Фит

Што се случува со вашето тело ако вежбате премногу?

Read more

Дали ПМС ве дебелее?

Read more

Неверојатна трансформација: Иста тежина, различна форма

Read more

30-минутни вежби за затегнати нозе

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Жените кои го променија светот

Читај повеќе

CAT техника - сигурен пат до женски оргазам

Читај повеќе
  • play_arrow

Човекот кој остана во близина на Фукушима за да спасува мачки

Читај повеќе

Пациентите по COVID-19 страдаат од посттрауматско нарушување, анксиозност и кошмари

Читај повеќе

Британците збеснаа поради интервјуто на Меган и Хари: Ова е предавство

Читај повеќе

Додека локалците умираат во болниците, туризмот „цвета“ и покрај пандемијата

Читај повеќе

Д-р Фаучи: Без маски во друштво? Само ако сите се вакцинирани

Читај повеќе

Март ќе биде тежок месец за овие три хороскопски знаци

Читај повеќе
  • play_arrow

Први во светот: Норвешка ќе гради тунел за бродови

Читај повеќе