Сакате подобар Wi-Fi сигнал? 7 работи го блокираат вашиот рутер

Домашниот Wi-Fi сигнал можете да го подобрите на различни начини, но често се случува проблемот да не е во самиот рутер, туку во предметите во негова близина.

Кога сигналот за безжичен интернет, кој допира до вашите телефони, лаптопи, таблети и други гаџети преку рутер за Wi-Fi, е блокиран или попречен, самата врска ќе биде послаба.

А освен проблемите со самата мрежа, сигналот може да ослабне и кога некој предмет или уред е во близина на рутерот.

Затоа порталот IFL Science состави листа од седум предмети кои никогаш не треба да се наоѓаат во близина на овој уред доколку сакате да имате висококвалитетна и стабилна Wi-Fi конекција во вашиот стан или работен простор.

Аквариуми / Големи контејнери со вода

Аквариумите и големите контејнери со вода претставуваат доста проблем за рутерот бидејќи ги „апсорбираат“ радиофреквенциите. Со сигнал кој се шири на отворено, да речеме со јавните мрежи, сличен проблем се јавува поради дождот, бидејќи дури и капките дожд можат делумно да го „апсорбираат“ сигналот и да ја намалат покриеноста на безжичниот сигнал.

Метални предмети / Огледала

Доколку рутерот се наоѓа во близина на големо огледало, постои можност сигналот да биде ослабен бидејќи се „рефлектира“ од неговата површина. Така, во станот се појавуваат „мртви“ зони, па изгледа како уредите да не можат да се поврзат на мрежата, без разлика колку се блиску до рутерот.

Микробранова печка

Микробрановите печки може да го попречат и сигналот за Wi-Fi бидејќи кујнскиот апарат емитува мала количина на зрачење. Тој всушност произведува радио сигнал, кој се емитува на многу висока фреквенција.

Оваа фреквенција од 2,4 GHz е иста како фреквенцијата на сигналот за Wi-Fi, па не треба да се чудите ако некој од уредите остане без интернет сигнал за време на загревањето на ручекот.

Големи предмети

Без разлика колку е технолошки напреден и многу корисен сигналот за Wi-Fi, многу е тешко да се мешате со разни пречки. Неговите бранови се многу пократки од оние што се користат во радио преносот, така што полесно ќе ја губи моќта.

Затоа врската со уредите ќе биде многу подобра доколку просторот меѓу нив и рутерот е слободен. Или, поедноставно, не ставајте го рутерот зад каучот или под плакарот, без разлика колку би сакале вашата соба да биде „исчистена“ од премногу предмети.

Фиксен телефон

Многу луѓе сè уште користат фиксни телефони во своите куќи и станови, а тие денес се главно безжични. Проблемот може да биде што тие работат на приближно иста фреквенција како и рутерите, па - ако се блиску - можат да го попречат неговото работење.

Bluetooth уреди

Слично на безжичните телефони, сигналот од рутерот може да биде ослабен и од уреди кои користат Bluetooth конекција, како што се безжични слушалки или звучници.

Близината е исто така клучна овде, бидејќи колку овие уреди се поблиску до изворот на сигналот, толку поголеми пречки ќе бидат. Оддалечете ги или оддалечете се и вашиот Wi-Fi сигнал ќе биде посилен.

Електронски уреди

Можеби звучи контрадикторно ако кажете дека рутерот нема да работи добро кога има други електронски уреди во близина, бидејќи неговата главна функција е да се поврзе со нив.

Меѓутоа, ако сте го опкружиле рутерот со уреди кои не учествуваат во овој пренос на сигнал, многу е веројатно дека ќе има пречки бидејќи се емитуваат фреквенции кои можат да му се попречат.

Такви уреди се, на пример, DVD-плеер, домашно кино, па дури и монитори за бебиња. Затоа, тргнете го рутерот подалеку од сите уреди на кои не е директно поврзан.

Тагови
реклама

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Read more

Илон Маск го исмева Зеленски кој бара помош за одбрана од руската агресија

Read more

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Read more

Голем месечен хороскоп за октомври: Кој ќе доживее трансформација на годината?

Read more

Интернет

ChatGPT сега поддржува гласовни разговори и прашања базирани на фотографии

Read more

Google од јануари дефинитивно ја гаси основната HTML верзија на Gmail

Read more

Facebook го смени логото, ја забележувате ли разликата?

Read more

Incognito mode не е секогаш приватен - како можете да го промените?

Read more
 

Гик

Microsoft издаде последно предупредување за Windows 7 и 8

Читај повеќе

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Читај повеќе

НАСА на астероид најде материјали како оние што можеби го поттикнале животот на Земјата

Читај повеќе
  • filter

Археолози во Турција открија нов древен јазик

Читај повеќе
  • play_arrow

Доделена Нобеловата награда за медицина: Добитниците развија вакцина против ковид

Читај повеќе
  • play_arrow

Роверот Perseverance сними вител од прав на Марс

Читај повеќе
  • play_arrow

Јапонија произведе робот висок 4,5 метри, чини 3 милиони долари

Читај повеќе

Вино старо 5.000 години пронајдено во кралска гробница во Египет

Читај повеќе
  • play_arrow

Научно истражување откри која песна е најрелаксирачка

Читај повеќе