Самопомош: Дали сте сами или осамени?

На повеќето од нас ни се случило непотребно да стравуваме да останеме без партнер, неможејќи да ја направиме разлика меѓу тоа да се биде сам (што е сосема нормална состојба) и ода се биде осамен (чувство што ни предизвикува болка).

Она што треба да го направиме е повторно да го најдеме она сознание дека да се биде сам има свои предности. Токму во таква состојба можеме најдобро да донесеме вистински одлуки и да ги избереме вистинските пријателства и љубовни врски.

„Во приватноста на нашите мисли, една мисла – крајно срамна по природа – може да се појави и да нѐ прогонува додека правиме проценка дали да заминеме или да останеме во врска што не нѐ задоволува и не нѐ прави среќни: Што ако ставиме крај на врската и завршиме ужасно осамени?

Како луѓе, создадени сме да се издигнуваме над вакви прагматични грижи. Сите сме слушнале приказни за луѓе кои се откриле себе си откако останале сами и не дозволиле да станат осамени.

Но не сите и не секогаш можеме да излеземе од тие денови на празнотија кога ни се чини дека го губиме разумот. Помислата дека ќе бидеме сами и ќе правиме нешто сами за кратк време прераснува во страв од самотија.

Remote video URL
реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Здравје

Кои се најчестите постпородилни проблеми од кои страдаат милиони жени?

Read more

Како зимското време влијае на метаболизмот?

Read more

Зошто животот во брак може да го зголеми крвниот притисок?

Read more

5 витамини за здрави заби и непца што треба да ги внесувате секој ден

Read more
 

Магазин

Астро љубов: Какви бивши сте според хороскопскиот знак?

Читај повеќе
  • play_arrow

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Читај повеќе

Кои се најчестите постпородилни проблеми од кои страдаат милиони жени?

Читај повеќе

Како зимското време влијае на метаболизмот?

Читај повеќе

Зошто животот во брак може да го зголеми крвниот притисок?

Читај повеќе
  • play_arrow

5 најдобри вежби за да ги набилдате мускулите на рацете

Читај повеќе

Викенд хороскоп: Лавот ќе биде ѕвезда, Јарецот бара внатрешен мир

Читај повеќе

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Читај повеќе

Кои моменти од детството децата ќе ги паметат засекогаш?

Читај повеќе