Сан Франциско ја повлече дозволата полицијата да користи „роботи убијци“

Пред седум дена, властите во Сан Франциско ѝ одобрија на градската полиција да употребува роботи со потенцијално смртоносни способности.

Но, изгледа дека властите во Сан Франциско се премислија, па ја сменија одлуката со која ѝ дозволија на локалната полиција да користи роботи кои можат да убиваат луѓе.

Одлуката резултираше по острите критики од граѓаните кои се спротивставија на употребата на вакви роботи. Со гласање во вторникот беше одлучено да се „паузира“ одлуката и да се направат дополнителни анализи.

Демонстрантите и функционерите кои се спротивставија на одлуката се собраа на скалите на градското собрание и побараа повлекување на одлуката. При второто гласање, спорната одлука беше повлечена.

Оригиналниот предлог-закон сега ќе биде изменет или целосно отфрлен иако полицијата тврди дека роботите ќе се користат само во екстремни околности.

Вакви роботи веќе се користат во други делови на САД. 

Тагови
реклама

Ослиќ – како влијае на организмот најпопуларната славска риба?

Read more

Добитник на лото се откажа од 37 милиони евра, причината е потресна

Read more

5 хороскопски парови кои ќе се заљубат во 2024 година

Read more

Ременски за убиената Вања: Таткото прв знаел дека нема да може да се изврши изнудата, Вања била задушена и станала неупотреблив заложник

Read more

Живот

Која храна мора да ја изедеме истиот ден кога ќе ја зготвиме или отвориме?

Read more

Во кои хороскопски знаци се раѓаат најголемите манипулатори?

Read more

Зошто жените се подобри во мултитаскинг?

Read more
15 идеи како сами да направите новогодишни украси

15 идеи како сами да направите новогодишни украси

Read more
 

Магазин

Кривата кула во Болоња треба да се реновира бидејќи може да се урне

Читај повеќе

Која храна мора да ја изедеме истиот ден кога ќе ја зготвиме или отвориме?

Читај повеќе
  • play_arrow

Водителка покажа среден прст во живо

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пита со компири и пилешко

Читај повеќе

Добитник на лото се откажа од 37 милиони евра, причината е потресна

Читај повеќе

Во кои хороскопски знаци се раѓаат најголемите манипулатори?

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто жените се подобри во мултитаскинг?

Читај повеќе
15 идеи како сами да направите новогодишни украси

15 идеи како сами да направите новогодишни украси

Читај повеќе

Ослиќ – како влијае на организмот најпопуларната славска риба?

Читај повеќе