НБА 2022/2023

Сан Франциско не е место каде шампион предава прстен: Голден Стејт ја врати серијата во Лос Анџелес

Кошаркарите на Голден Стејт Вориорс ноќеска намалија на 3-2 во серијата против Лос Анџелес Лејкерс во полуфиналето од плеј-офот на Западната конференција.

Актуелните шампиони ноќеска се соочија со елиминација, но победија со 121:106 и ја продолжија серијата.

Вориорс до победата беа предводени од Стеф Кари кој постигна 27 поени и запиша 8 асистенции, потоа Ендрју Вигинс со 25 поени, 7 скока и 5 асистенции, како и Дрејмонд Грин со дабл-дабл учинок од 20 поени и 10 скокови.

Кај гостите од Лос Анџелес најефикасен беше Леброн Џејмс со 25 поени и 9 скока, а Ентони Дејвис додаде 23 поени и 9 скока.

Remote video URL

Лејкерс имаат уште две шанси да се пласираат во финалето на Западната конференција. Следниот натпревар, шести во серијата, ќе се игра во петок навечер во Лос Анџелес, или по македонско време во 4 часот утрото во сабота.

Во вториот натпревар одигра ноќеска Њујорк Никс се најде во иста ситуација како Голден Стејт - исто така победи и ја продолжи серијата. Никс го победија Мајами Хит со 112:103 и намалија на 3-2, но Хит се домаќини во следниот натпревар и ќе имаат можност да ја завршат работата и да влезат во финалето на Истокот.

Remote video URL
Тагови
реклама

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Македонка загина во тешка сообраќајка во Грција

Read more

Кошарка

Суперѕвездата на Бостон со нов најскап договор во историјата на кошарката

Read more

Бостон Селтикс станаа рекордни НБА шампиони

Read more

Далас на крилјата на Дончиќ го замрзна Бостон на -38 и ја продолжи финалната серија

Read more

Како Вест стана логото на НБА?

Read more
 

Спорт

Клубот на Даку најави казна по пцовките кон Македонците на ЕУРО

Читај повеќе

Фудбалерите на Данска ги одбија покачувањата за да земаат иста плата со фудбалерките

Читај повеќе

Нема спиење за фудбалските фанови од вечерва: Почнува Копа Америка

Читај повеќе

Три возбудливи натпревари денеска на ЕУРО: Дерби Шпанија-Италија, Србија на поправен

Читај повеќе

Суперѕвездата на Бостон со нов најскап договор во историјата на кошарката

Читај повеќе
  • play_arrow

Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Читај повеќе
  • play_arrow

Нема лабаво со Гатузо: Жесток уште на првиот тренинг во Хајдук

Читај повеќе

ЕУРО 2024: Роналдо најмногу промаши, најпрецизни Германците

Читај повеќе
  • play_arrow

Гатузо најавен како мафијашки бос во видеото на Хајдук

Читај повеќе