Санкционирани 199 пешаци кои не ги почитувале сообраќајните правила

Министерството за внатрешни работи, во рамките на засилена акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија во текот на вчерашниот ден, во периодот од 10 до 15 часот, санкционираше 199 пешаци.

За небезбедно преминување на улица надвор од пешачки премин се санкционирани 160 од пешаците, додека 9 за минување на црвено светло. Од нив, 48 на територија на СВР Скопје, 28 на територија на СВР Битола.

Од МВР дополнуваат дека за време на контролата се регистрирани и 142 останати прекршоци.

Информираат дека засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови и апелираат до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи.

– Пешаците да го минуваат коловозот на обележан пешачки премин затоа што непочитувањето на сообраќајните правила ќе биде санкционирано. Сите заеднички, со почитување на правилата, мора да придонесеме за побезбедни сообраќајници, посочуваат од МВР.

реклама

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Зошто има сè поголем број случаи на рак на пенис низ светот?

Read more

Кога Данела ќе плива во Вардар?

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Македонија

Пилот од Битола се врати од пензија за да гасне пожари

Read more

Пожарникарите и цивилите заробени на Огражден се евакуираат со словенечки хеликоптер

Read more

Повторно отворен граничниот премин „Богородица“

Read more

Граничниот премин „Богородица“ сè уште затворен, возилата се пренасочуваат кон Дојран

Read more
 

Вести

Пилот од Битола се врати од пензија за да гасне пожари

Читај повеќе

Armani и Dior под истрага за експлоатација на работници

Читај повеќе

Тепачка пред кафеана во скопски Карпош

Читај повеќе
  • play_arrow

Пожарникарите и цивилите заробени на Огражден се евакуираат со словенечки хеликоптер

Читај повеќе

30-дневен притвор за осомничениот за убиството на војникот во Македонски Брод

Читај повеќе

Повторно отворен граничниот премин „Богородица“

Читај повеќе

Дали Мелони ќе ѝ забие нож во грб на Урсула фон дер Лајен?

Читај повеќе

Граничниот премин „Богородица“ сè уште затворен, возилата се пренасочуваат кон Дојран

Читај повеќе

Грција воведува кризен данок за производителите на струја

Читај повеќе