Санкционирани 212 возачи во Скопје, 42 во Битола

Министерството за внатрешни работи информира дека синоќа на територија на град Скопје биле изречени 212 мерки, додека во Битола 42 мерки.

Во Скопје, изречени се 76 санкции за возење повеќе од дозволената брзина, 24 мерки за возење без возачка дозвола, 7 санкции за прекршоци што ги прават возачите на мотоцикл, 10 мерки за користење мобилен телефон, 6 за возење под дејство на алкохол, 8 за нерегистрирани возила…, информираат утрово од МВР.

На територијата на СВР Битола синоќа била спроведена засилена акциска контрола за санкционирање на возачи кои управуваaт возило со брзина поголема од пропишаната, при што се санционирани 42 возачи.

„Од нив 32 возачи ја пречекориле брзината во населено место, а 10 надвор од населено место. На сите прекршители изготвени им се соодветни поднесоци“, информираат од МВР.

Засилените акциски сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови.

реклама

Титовиот стан на Менхетн се продаде за 50 милиони долари, колку ѝ следува на Македонија?

Read more

Дилета Леота падна среде емисија, видеото стана хит

Read more

Кои се ризиците и предностите на постапката за обрежување на пенисот?

Read more

Како Македонија да ги потроши милионите од продажбата на станот на Тито?

Read more

Хроника

Со кучиња-трагачи се бара 22-годишниот кумановец чиј „голф“ падна во Вардар 

Read more

Приведен 28-годишник од Крива Паланка, лажно се претставувал дека работи во МВР

Read more

Камион излетал од патот Гостивар-Кичево и се запалил, возачот со тешки повреди

Read more

Битолчанец осомничен за полов напад врз осумгодишно дете

Read more
 

Вести

Путин: Конфликтите во Украина и поранешниот СССР се резултат на распадот на Советскиот Сојуз

Читај повеќе

Politiko: Кој би можел да го замени Путин и колку тоа би било опасно

Читај повеќе

Во Грција ќе биде отворен првиот Google Cloud Region

Читај повеќе

Хелсиншки комитет за човекови права: Спортскиот терен не е место за омраза

Читај повеќе

Објавена нова фотографија од Балтикот, гас истекува од морето

Читај повеќе

Како Македонија да ги потроши милионите од продажбата на станот на Тито?

Читај повеќе

Нови 105 случаи на COVID-19, нема починати лица

Читај повеќе

И заменичката ѝ откажа љубов на Арсовска

Читај повеќе

Со кучиња-трагачи се бара 22-годишниот кумановец чиј „голф“ падна во Вардар 

Читај повеќе