Се бараат доброволци за експеримент: За 60 дена ќе добијат 18.000 евра

Како што објави DLR, „Земните астронаути“ треба да симулираат долго патување во бестежинска состојба до друга планета со лежење во кревет со наведната глава 60 дена.

Истражувачите сакаат да истражат кои методи може да се користат за да се избегнат последиците од бестежинската состојба од кои се плашат астронаутите, како што се вртоглавица и губење на координацијата.

Според DLR, креветите на учесниците во студијата ќе бидат навалени шест степени така што главите ќе бидат пониски од нивните стапала.

„Со оваа наклонетост, течностите во телото се движат речиси на ист начин како и астронаутите во вселената“, изјави шефот на студијата Едвин Мулдер.

Последиците од таквото лежење се зголемување на притисокот во главата, физичката неактивност предизвикува пукање на мускулите и коските, нарушено е чувството за рамнотежа и се менува кардиоваскуларниот систем.

DLR пишува дека ваквото истражување во кревет е вообичаено уште од 80-тите и досега давало важни сознанија за патувањето во вселената. Во моментов, фокусот на истражувањето е првенствено на долгорочните мисии на Марс.

„Учесниците на тековната студија, која треба да започне во септември, ќе добијат отштета од 18.000 евра за 60 дена во кревет. Но, тоа не се лесни пари“, нагласи шефот на студијата, Мулдер.

Непрекинато лежење два месеци е „вистински предизвик“.

Може да се пријават лица на возраст од 24 до 55 години кои се високи од 1,53 до 1,90 метри и имаат индекс на телесна маса (BMI) од 18 до 30. Мора да се здрави, непушачи и добро да зборуваат германски.

реклама

Чек дис аут

Скопје за време на Прва светска војна

Read more

Претставена првата подводна вендинг машина за слатки, валутата е забава

Read more

Колумбија го бара „светиот грал“: Праќа експедиција до потонат брод со богатство

Read more

Аналитичарка на соништа открива што значи кога постојано сонуваме една иста личност

Read more
 

Магазин

Викенд хорскоп од 24 до 26 мај: Лавот е полн со емпатија, Вагата конечно се опушта

Читај повеќе

Како да се ослободите од мравките во домот?

Читај повеќе

Зошто децата стануваат понемирни кога се со родителите?

Читај повеќе

Трите најздрави намирници во светот, научно докажано

Читај повеќе

Откријте ги помалку познатите ерогени зони за фантастичен секс

Читај повеќе

Три суплементи што може да бидат штетни за мозокот ако се земаат непотребно

Читај повеќе

7 знаци дека сте станале фитнес зависник и веќе на сите им сте преку глава

Читај повеќе

Зошто е важно да ја бришете прашината од листовите на собните растенија?

Читај повеќе

Докторка објасни сè што треба да знаеме за новиот сој на коронавирус

Читај повеќе