Се сеќавате ли на ламбада? Рецепт за оваа легендарна торта која буди носталгија

Ламбада е вкусна торта со вкус на чоколадо и портокал, која на многумина ќе им ги врати спомените од детството.

Оваа легендарна торта уживаше особена популарност во текот на 90-тите и раните 2000-ти, а за да ја спасиме од заборав, во продолжение ви претставуваме едноставен рецепт.

Потребни состојки:

Бисквит

 • 6 јајца
 • 150 гр шеќер
 • 150 гр обично брашно
 • 0,5 кесички прашок за пециво

Желе од портокал

 • 1 л сок од портокал
 • 50 гр шеќер
 • 3 кесички пудинг од ванила

Бел крем

 • 500 мл млеко
 • 50 гр шеќер
 • 50 гр обично брашно
 • 200 гр путер

Слој од бисквит

 • 150 гр петит бисквити
 • 150 мл ладно млеко

Глазура

 • 100 гр чоколадо за готвење
 • 70 гр путер

Подготовка:

Бисквит

Одделете ги белките од жолчките. Измешајте ги жолчките и шеќерот и додадете мазно брашно измешано со прашокот за пециво. Од белките направете снег и додајте го во смесата. Печете го бисквитот на 180 степени околу 20 минути, додека не порумени.

Желе од портокал

Во сок од портокал згответе пудинг од ванила измешан со шеќер, а потоа уште топол прелијте го врз бисквитите. Оставете го целосно да се стегне.

Бел крем

Брашното и шеќерот се варат во млеко, по можност на пареа. Се остава да се излади, па се додава омекнатиот путер и се меша додека не се добие мазен крем. Намачкајте ги петит бисквитите.

Врз белиот крем наредете ги бисквитите натопени во млеко и оставете го колачот да се излади.

Завршница

Покријте ја тортата со чоколадната глазура која сте ја стопиле на пареа. Оставете го преку ноќ и дури потоа исечете.

По желба парчињата можете да ги украсите со парченце портокал, мандарина, лимон и лист нане.

Тагови
реклама

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

Рецепти

Рецепт на денот: Посна лазања со спанаќ и печурки

Read more

Се сеќавате ли на ламбада? Рецепт за оваа легендарна торта која буди носталгија

Read more

Лажна пица од зелка и компири место тесто

Read more

Рецепт на денот: Бакалар со леблебии и чери домати

Read more
 

Магазин

Четката за заби треба темелно да се мие еднаш неделно

Читај повеќе

Пет митови за шеќерот кои би можеле да ве спречат да изгубите тежина

Читај повеќе

Готвач открива кои јадења најмалку треба да се порачуваат во рестораните

Читај повеќе

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Читај повеќе

Очите ви се постојано суви? Можеби ви недостасува важна хранлива материја

Читај повеќе

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Читај повеќе

Бездомник во Италија доби на лото, едвај успеа да ги земе парите

Читај повеќе

Вашата крвна група можеби е „виновна“ зошто слабеењето ви е невозможна мисија

Читај повеќе

Три начини како да примите повеќе витамин Д во текот на зимата

Читај повеќе