НБА 2023/2024

Сега почнува спектаклот: Познати се сите плеј-ин парови и учесници во плеј-офот

Со синоќешните 15 натпревари заврши регуларниот дел од НБА сезоната и познати се сите плеј-ин парови и учесници во плеј-офот.

Така, најдобар тим по регуларниот дел од сезоната е Бостон Селтикс со сооднос 64:18 и во првото коло од плеј-офот го чека својот противник од плеј-инот во кој се среќаваат Филаделфија 76ерс - Мајами Хит и Чикаго Булс - Атланта Хокс. Победникот од првиот споменат дуел во плеј-инот ќе игра против Њујорк Никс, додека поразениот ќе ги одмери силите со подобриот од дуелот Чикаго Булс - Атланта Холк, а победникот од тој меч ќе игра против Бостон Селтикс.

Покрај плеј-ин паровите, на Истокот се познати и два плеј-оф парови. Милвоки Бакс ќе игра против Индијана Пејсерс во четвртфиналето на НБА, додека Кливленд Кавалирс ќе има предност на домашен терен против Орландо Меџик.

URL

На Западот најдобар тим е Оклахома Сити Тандер која во плеј-офот ќе игра против противник од плеј-инот каде се среќаваат Њу Орлеанс Пеликанс - Лос Анџелес Лејкерс и Сакраменто Кингс - Голден Стејт Вориорс. Победникот од дуелот меѓу Пеликанс и Лејкерс во плеј-офот ќе игра против актуелниот шампион на НБА, Денвер Нагетс, додека поразениот ќе ги одмери силите со подобриот од дуелот Сакраменто Кингс - Голден Стејт Вориорс. Победникот од таа средба во плеј-офот ќе игра против Оклахома.

Веќе е познато дека во првото коло од плеј-офот ќе играат Минесота Тимбервулвс - Феникс Санс и Лос Анџелес Клиперс - Далас Маверикс.

Резултати:

Бостон Селтикс - Вашингтон Визардс 132:122
Кливленд Кавалирс - Шарлот Хорнетс 110:120
Индијана Пејсерс - Атланта Хокс 157:115
Мајами Хит - Торонто Репторс 118:103
Њујорк Никс - Чикаго Булс 120:119 (прод.)
Орландо Меџик - Милвоки Бакс 113:88
Филаделфија 76ерс - Бруклин Нетс 107:86
Голден Стејт Вориорс - Јута Џез 123:116
Лос Анџелес Клиперс - Хјустон Рокитс 105:116
Мемфис Гризлис - Денвер Нагетс 111:126
Минесота Тимбервулвс - Феникс Санс 106:125
Њу Орлеанс Пеликанс - Лос Анџелес Лејкерс 108:124
Оклахома Сити Тандер - Далас Маверикс 135:86
Сакраменто Кингс - Портланд Треил Блејзерс 121:82
Сан Антонио Спарс - Детроит Пистонс 123:95

Табела:

Исток

Запад

Тагови
реклама

Лекар советува каков чај да пиете за намалување на крвниот притисок

Read more

Скопје за време на Прва светска војна

Read more

3 едноставни чекори како да ослабите 10 килограми

Read more

Џеј Ло затечена од новинар кој ја праша за разводот од Бен Афлек

Read more

Кошарка

Познати трите најдобри НБА петорки - само еден Американец во првата

Read more

Јокиќ ќе игра за Србија на Олимпијадата

Read more

Забава каква што можевме само да посакаме: Бостон славеше со чудесна тројка и продолженија

Read more

Ѓоковиќ контра Јокиќ: Да ја претставуваш својата земја на Олимпијада е чест и привилегија

Read more
 

Спорт

Спалети го објави списокот на Италија за ЕУРО

Читај повеќе

Швајцарија ја доби вајл-картата за ракометниот Мундијал 2025

Читај повеќе
  • filter

Возачи што најдолго чекаа на својата прва победа во Ф1

Читај повеќе

25 фудбалери повикани во младата репрезентација за јунските контролки

Читај повеќе
  • play_arrow

Клоп го разнежни подарок од навивач на Ливерпул, ќе го чува на посебно место

Читај повеќе

Протекоа пораки во кои Чеферин го навредува Перес: Тој е идиот и расист

Читај повеќе

Семејството Шумахер доби оштета за лажното интервју

Читај повеќе

Во Лондон паднал договор: Ханси Флик ќе ја води Барса

Читај повеќе

За прв пат една лига може да има 6 учесници во ЛШ, Италијанците тријат раце

Читај повеќе