Семејството на починатиот Американец го бара запленетиот севернокорејски брод како отштета

Семејството на починатиот американски студент Ото Вармбир бара од САД како оштета за смртта на синот да им го дадат запленетиот севернокорејски брод.

Адвокатот на семејството, Бен Хач соопшти дека барањето за преземање на севернокорејскиот брод е предадено на судот во Њујорк. Потсетувајќи дека Ото почина кратко по неговото ослободување од Северна Кореја, каде мина една година во притвор, адвокатот рече дека без никакви сомнежи севернокорејските власти се одговорни за неговата смрт, а барањето за отштета е легално и легитимно.

Ото беше уапсен во текот на туристичка посета на Северна Кореја кон крајот на 2015 година. Во затворот неговото здравје се влоши, а на американските власти им беше испорачан во кома, во 2017 година. Почина кратко време по ослободувањето. Семејството тврди дека бил мачен.

Американските власти во април во Индонезија запленија севернокорејски товарен брод кој со извоз на јаглен ги прекрши санкциите. Семејството на починатиот студент бара како отштета за неговата смрт да им се предаде бродот тежок 17.000 тони.

реклама

Филипче: Се координираме со соседите за отворање на границите, најверојатно нема да се бараат тестови

Read more

Познато од кои делови на Скопје се денешните новозаразени

Read more

Секси среда

Read more

SpaceX и НАСА лансираат астронаути во вселената, следете во живо

Read more

Свет

Дневен преглед за состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Путин: Искуството за работа од дома ќе биде потребно и по пандемијата

Read more

Еврокомисијата предлага 1.850 милијарди евра за опоравување на економијата

Read more

Повторно протести во Хонгконг, полицијата употреби солзавец

Read more

Вести

Mакедонската еврообврзница издадена на 700 милиони евра со камата од 3,675 отсто

Читај повеќе

Филипче: Се координираме со соседите за отворање на границите, најверојатно нема да се бараат тестови

Читај повеќе

Чулев: МВР отвора истраги во кои инволвирани се и функционери

Читај повеќе

Дневен преглед за состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Путин: Искуството за работа од дома ќе биде потребно и по пандемијата

Читај повеќе

Акциите на Renault пораснаа за речиси 15 отсто, по владината поддршка и новиот план

Читај повеќе

Кривични пријави за наставници од ОУ „Кузман Шапкарев” кои издале лажни свидетелства

Читај повеќе

САД ја предупредија Србија на изборите да нема воени злосторници за кандидати

Читај повеќе

Угостителите во секој момент ги очекуваат протоколите, се надеваат на измени

Читај повеќе