Северен поток 2 е полн, се чека зелено светло од Германците

Првата линија на гасоводот Северен поток 2 е исполнета со технички гас и опремена за транспорт, објави компанијата што ќе управува со испораките на руски гас во Европа која ја тресе енергетска криза.

Околу 177 милиони кубни метри технички гас, испумпани за одржување на притисокот, кој сега изнесува 103 бари, беа испумпани во гасоводот, објави операторот на гасоводот, со седиште во Швајцарија.

„Притисокот е доволен за идниот транспорт на гас“, посочуваат тие и додаваат дека започнале подготовки за пуштање во употреба на втората линија.

Гасоводот сега чека дозвола од германските регулатори, а процесот на издавање може да потрае неколку месеци.

Зависноста на Европа од руската енергија

„Северен поток 2“ треба да удвои две руски испораки во Европа на 110 милијарди кубни метри, а беше финансиран од руски Газпром и неговите партнери - австриски OMV, француски ENGIE, британски Shell и германските Uniper и Wintershall Dea.

САД се спротивставија, тврдејќи дека тоа ќе ја зголеми зависноста на Европа од руската енергија. Завршните работи се одолговлекоа, а Европа се соочи со недостаток на гас оваа есен поради големата побарувачка од стопанствата кои се опоравуваат од корона кризата.

Цените на гасот нагло пораснаа, а Меѓународната агенција за енергија (IEA) и некои членови на Европскиот парламент ја обвинија Русија дека не направила доволно напори за зголемување на испораките за Европа.

Во меѓувреме, Москва ги отфрла обвинувањата и вели дека „Северен поток 2“ може да го намали притисокот врз европскиот пазар за гас.

реклама

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Read more

Како точно се пресметува возраста на кучињата во човечки години?

Read more

Што е поздраво - свинска маст или масло?

Read more

Кое е вашето идеално место за секс според хороскопот?

Read more

Бизнис

Новиот сој на коронавирус предизвика остар пад на берзите

Read more

Русите ги зафати „крипто треска“

Read more

Во првите три квартали од 2021 добивката на „Макпетрол“ е 20 милиони евра

Read more

Зошто паѓаат цените на нафтата четврта недела по ред?

Read more
 

Вести

Зголемени водостоите на Охридското и на Преспанското Езеро

Читај повеќе

Шефот на Moderna: Постоечките вакцини не се одговор на омикрон

Читај повеќе

Австрија парично ќе ги казнува оние кои одбиваат вакцинација, им се заканува и затвор

Читај повеќе

Најстудено и најмногу снег во Лазарополе

Читај повеќе

Состојбата стабилна, засега нема потреба од нови мерки за новиот сој

Читај повеќе

Сопственикот на „Беса транс“: Во автобусот немаше запаливи материи, тубите беа со вода

Читај повеќе

Постудено со повремен дожд, снег и ветер

Читај повеќе

Русковска: Пожарот во автобусот почнал во багажниот простор што се наоѓа над резервоарот

Читај повеќе

Телата на загинатите во автобуската несреќа в петок ќе бидат пренесени авионски

Читај повеќе