Северна Кореја повторно истрела неидентификувани проектили во морето

Сеул, 6 август 2019 (МИА) – Северна Кореја повторно двапати истрела  неидентификувани проектили во морето, соопшти јужнокорејската војска.

Јужнокорејската војска соопшти дека проектилите биле лансирани од северозападниот брег на Северна Кореја и дека го прелетале копното пред да слетаат во источните севернокорејски води, јавија американските медиуми.

Меѓутоа, од Јужна Кореја не соопштија колку проектили биле истрелани, ниту го посочија типот на ракетите.

Американските медиуми јавуваат дека јужнокорејската војска оваа инфромација ја објавила само неколку минути пред портпаролот на севернокорејското Министерство за надворешни работи да го издаде соопштението во кое ги критикува Вашингтон и Сеул за заедничката воена вежба која почна вчера.

Севернокорејското министерство соопшти дека Пјонгјанг останува посветен на дијалгот, но и дека може и да побара „нов пат“ доколку сојузниците Вашингтон и Сеул не ги променат своите ставови.

реклама

Свет

Преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Навални од болница: Уште ми се тресат нозете

Read more

Рекордни 1.002 случаи на коронавирус регистрирани во Полска

Read more

Почина најмоќната жена во САД, судијката Рут Бејдер Гинсбург

Read more

Вести

Преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Гордана Јанкулоска: На крај памет не ми паѓа некаде да бегам

Читај повеќе

Во сеќавање на Игор Исаковски, на неговиот роденден

Читај повеќе

Шест починати и 140 нови случаи на коронавирус од 1.397 тестирања

Читај повеќе

Едно лице загина во тешка сообраќајка на автопатот Неготино – Демир Капија

Читај повеќе
  • play_arrow

Вака ќе изгледаат во пракса протоколите за присуство во училиште

Читај повеќе

Измачувал животни и се фалел на социјални мрежи

Читај повеќе

Навални од болница: Уште ми се тресат нозете

Читај повеќе

Рекордни 1.002 случаи на коронавирус регистрирани во Полска

Читај повеќе