ЛЕТНИ ОЛИМПИСКИ ИГРИ ПАРИЗ 2024

Шампионката во трискок нема да го брани златото во Париз

Олимписката и светска првенка во трискок, Јулимар Рохас, поради повреда ќе ги пропушти Олимписките игри во Париз.

Рохас (28) на социјалните мрежи објави дека се повредила и нема на време да закрепне од повредатаза да го одбрани златото освоено во Токио пред три години.

„Со многу болка и тага сакам да ви кажам дека додека тренирав ја повредив Ахиловата тетива на левата нога“, се наведува меѓу другото во најавата за актуелната светска рекордерка на отворено и во сала.

Рохас го постави светскиот рекорд на отворено (15,67 м) на Олимписките игри во Токио во 2021 година, а во сала (15,74 м) во Белград во 2022 година, за време на Светското првенство.

Тагови
реклама

Вучиќ: Вечерва ставив крај на кариерата

Read more

Како правилно се чисти чергичето пред врата?

Read more

Лекар советува каков чај да пиете за намалување на крвниот притисок

Read more

Земјотрес рано утринава ја погоди Грција

Read more

Останати спортови

Контроверзниот Кирјос сака да се проба во бокс, веќе има список со противници

Read more

Поразениот Фјури со тешка повреда во болница го испратил победникот Усик

Read more

Бекеле по 12 години повторно на Олимписките игри

Read more

Зошто Фјури не го ни погледна Украинецот Усик пред борбата на векот?

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Легендарниот Гути ѝ се отвори на Дилета Леота

Читај повеќе

Јувентус има нов тренер, двојно поевтин од Алегри

Читај повеќе

Спалети го објави списокот на Италија за ЕУРО

Читај повеќе

Швајцарија ја доби вајл-картата за ракометниот Мундијал 2025

Читај повеќе
  • filter

Возачи што најдолго чекаа на својата прва победа во Ф1

Читај повеќе

25 фудбалери повикани во младата репрезентација за јунските контролки

Читај повеќе
  • play_arrow

Клоп го разнежни подарок од навивач на Ливерпул, ќе го чува на посебно место

Читај повеќе

Протекоа пораки во кои Чеферин го навредува Перес: Тој е идиот и расист

Читај повеќе

Семејството Шумахер доби оштета за лажното интервју

Читај повеќе