Шефот на Вагнер му пиша на Шојгу: Ве предупредувам дека Украина подготвува жесток напад

Кајгана
/ 21.03.2023 / 12:09

Шефот на руските платеници Евгениј Пригожин, во писмо објавено во понеделникот, му пишал на министерот за одбрана Сергеј Шојгу дека украинската војска планира офанзива со цел отсекување на силите на Вагнер од руските трупи во источна Украина.

Во писмото кое го објавила неговата служба за медиуми, Пригожин напишал дека „нападот ќе биде од големи размери и е планиран за крајот на март или почетокот на април”.

„Барам од вас да ги преземете сите потребни мерки за да спречите групата Вагнер да биде отсечена од главните сили на руската војска, што ќе доведе до негативни последици за специјалната воена операција”, напишал Пригожин.

Ова е прв пат Пригожин да објави ваква преписка со министерот за одбрана, кого често го критикуваше како ја води војната. Необичниот потег има две можни цели: да ги прелаже украинските команданти или да ја префрли вината на Шојгу, а не на Пригожин, доколку наводниот украински напад се покаже како успешен.

URL

Пригожин напишал дека дава детали од украинскиот план и личен предлог како да им се спротистават во прилог на писмото, кој не е објавен. Не кажува како знае за украинскиот план.

Додава дека силите на Вагнер моментално контролираат околу 70% од украинскиот град Бахмут, кој се обидуваат да го заземат од минатото лето во најдолгата и најкрвавата битка oд почетокот на војната.

реклама

TikTok трик за гламурозна фризура без фенирање

Read more

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Read more

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Read more

Се враќа евтината дневна тарифа на струјата

Read more

Свет

ОН ја објави листата на топ 10 најнаселени градови во светот за 2023 година

Read more

Северна Кореја ја извести Јапонија дека планира да лансира сателит

Read more

Белорусија ги затвора патиштата кон Русија, најави формирање на народна милиција

Read more

Позелене водата во каналот во Венеција, свикан итен состанок

Read more
 

Вести

Кинотеката в среда го отвора летното кино со филмска вечер посветена на Желимир Жилник

Читај повеќе
  • filter

ОН ја објави листата на топ 10 најнаселени градови во светот за 2023 година

Читај повеќе

АХВ: Нема ниту една увозна пратка со домати позитивна на пестициди

Читај повеќе

Дадилката на Коста – клучен сведок во случајот со масакрот во „Рибникар“, пишуваат српските медиуми

Читај повеќе

Се враќа евтината дневна тарифа на струјата

Читај повеќе

ВМРО-ДПМНЕ предлага законски олеснувања за лекување на болните од цистична фиброза

Читај повеќе
  • play_arrow

Трипуновски: Отровен зеленчук е увезен од Албанија во Македонија, Обвинителство да отвори истрага

Читај повеќе

Фатен струмичанец кој избегал од затвор каде требало да одлежи уште година за измама

Читај повеќе

По три месеци - ниту трага, ниту глас од внукот на Љубе Бошкоски

Читај повеќе