Шест митови за дигестивниот систем

Нутриционистката Лили Сутер ги открива најчестите митови за дигестивниот систем и варење на храната.

За повеќето од овие митови најверојатно сте слушнале и верувате во нив, а нутриционистката ви ја открива вистината.

Ако ја џвакате храната 20 пати го подобрувате варењето

„Ова правило со кое ги учат децата со години, не е баш вистинито“, вели Сутер. Таа објаснува дека храната во усната празнина се меша со плунката и тогаш почнува процесот на разградување. Не е важно дали храната ја џвакате пет или дваесет пати, важно е да е доволно соџвакана за да ја голнете.

Црвеното месо е причина за појава на канцер

Консумирањето на црвено месо не мора нужно да значи дека ќе се појави некој вид на рак, особено рак на цревата. Таа советува дека најдобро е внесот на црвено месо да се ограничи на 70 грама дневно, за да се намали ризикот од појава на канцер.

Стресот е причина за појава на чир на желудникот

Стресот може да ја влоши појавата на чир, но таа додава дека чирот на желудникот настанува како последица на бактериска инфекција.

Храната го впива алкохолот

Многумина сметаат дека при консумирање на алкохолот потребно е да внесуваат храна затоа што таа полесно го впива алкохолот.

Меѓутоа, Сутер објаснува дека доколку јадете пред да консумирате алкохол, тогаш ќе се успори брзината со која алкохолот ќе се апсорбира.

Топлата вода помага за варењето

Некои студии покажаа дека чаша топла вода помага при варењето така што ги испира токсините, но Сутер нема црвсти докази за тоа.

Ако проголтате гума за џвакање, ќе ви остане во стомакот со години

Нутриционистката истакнува дека не постојат никакви шанси гумата за џвакање да остане подолго време во цревата.

„Организмот не може да ја разгради мастиката толку брзо како останатата храна, но гумата за џвакање ќе излезе при првото празнење на цревата“.

реклама

Расте бројот на новозаразени во Грција и Албанија

Read more

Фотошоп магија: Холивудските ѕвезди позираат со нивните најпознати ликови

Read more

Потресна снимка од Бејрут: Невеста позира во венчаница во момент на експлозијата

Read more

Моментот кога јагуар ѝ се приближува на фотографка во мракот

Read more

Здравје

Русите не ја тестирале вакцината за COVID-19 на деца

Read more

Пандемијата ќе биде под контрола за четири до осум недели ако сите почнат да носат маска  - веднаш

Read more

Тим лекари на Кардиологија спасија повреден во сообраќајка со стентирање кое за првпат се изведува кај нас

Read more

И оние кои не биле заразени со коронавирус можат да развијат имунитет

Read more

Магазин

Пет грешки во сексот поради кои изгледате како почетник

Читај повеќе
  • play_arrow

Здрав предизвик: Како да ја убиете зависноста од шеќер?

Читај повеќе
  • play_arrow

Петгодишно момче пливаше со најголемата ајкула во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 локации во Шпанија кои мора да се посетат

Читај повеќе
  • play_arrow

Потресна снимка од Бејрут: Невеста позира во венчаница во момент на експлозијата

Читај повеќе
  • play_arrow

Автомобил од буквално 1 коњска сила

Читај повеќе

Ќерката на Михаел Шумахер е иста како него

Читај повеќе
  • play_arrow

Девојче спасено откако 24 часа минало под урнатините во Бејрут

Читај повеќе
  • filter

Пред и потоа: Прекрасни трансформации само со промена на фризурата

Читај повеќе