Шест митови за дигестивниот систем

Нутриционистката Лили Сутер ги открива најчестите митови за дигестивниот систем и варење на храната.

За повеќето од овие митови најверојатно сте слушнале и верувате во нив, а нутриционистката ви ја открива вистината.

Ако ја џвакате храната 20 пати го подобрувате варењето

„Ова правило со кое ги учат децата со години, не е баш вистинито“, вели Сутер. Таа објаснува дека храната во усната празнина се меша со плунката и тогаш почнува процесот на разградување. Не е важно дали храната ја џвакате пет или дваесет пати, важно е да е доволно соџвакана за да ја голнете.

Црвеното месо е причина за појава на канцер

Консумирањето на црвено месо не мора нужно да значи дека ќе се појави некој вид на рак, особено рак на цревата. Таа советува дека најдобро е внесот на црвено месо да се ограничи на 70 грама дневно, за да се намали ризикот од појава на канцер.

Стресот е причина за појава на чир на желудникот

Стресот може да ја влоши појавата на чир, но таа додава дека чирот на желудникот настанува како последица на бактериска инфекција.

Храната го впива алкохолот

Многумина сметаат дека при консумирање на алкохолот потребно е да внесуваат храна затоа што таа полесно го впива алкохолот.

Меѓутоа, Сутер објаснува дека доколку јадете пред да консумирате алкохол, тогаш ќе се успори брзината со која алкохолот ќе се апсорбира.

Топлата вода помага за варењето

Некои студии покажаа дека чаша топла вода помага при варењето така што ги испира токсините, но Сутер нема црвсти докази за тоа.

Ако проголтате гума за џвакање, ќе ви остане во стомакот со години

Нутриционистката истакнува дека не постојат никакви шанси гумата за џвакање да остане подолго време во цревата.

„Организмот не може да ја разгради мастиката толку брзо како останатата храна, но гумата за џвакање ќе излезе при првото празнење на цревата“.

реклама

Спасовски: Секогаш ќе се најде некој мангуп за да се пофали на социјалните мрежи и да покаже дека е интересен

Read more

Спасовски: Во Вевчани не се случи ништо спектакуларно, сакаа инцидент и сензационалност

Read more

Нов скандал го тресе Холивуд: Актерот Арми Хамер обвинет дека е канибал и садист

Read more

И Меколи Калкин сака да го избришат Трамп од „Home Alone 2“

Read more

Здравје

Работата од дома ве „убива“? Вратете се во живот со овие добри навики

Read more

Луѓето кои прележаа COVID-19 се заштитени од повторно заразување, но може да заразуваат други

Read more

Често јадете помфрит? Подобро избегнувајте ја оваа лоша навика

Read more

МЗ: „Ивермектин“ се издава само со рецепт, да не се пие на своја рака

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Прошетка по снежната Битола

Читај повеќе
  • play_arrow

Најпаметниот папагал

Читај повеќе

Како вакцината против коронавирус ќе стане најмоќниот пасош во светот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Десерт за слабеење: Шест рецепти за колачиња со овес

Читај повеќе
  • play_arrow

Како би издржал човекот на секоја планета од Сончевиот Систем?

Читај повеќе

Отворена линија за пријавување електричен и електронски отпад: Дали знаете колку е штетен ЕЕ отпадот?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Напуштеното одморалиште на Хитлер стана нова туристичка атракција

Читај повеќе

Идеја за ручек: Рижото со тиквички и сланина

Читај повеќе

Идеална земја за секој хороскопски знак: Бикот во Бразил, Лавовите ќе уживаат во Шпанија

Читај повеќе